Raben logo
csm_fota1600_9a0fe16b25.jpg

Bez transportu nie ma grilla

2019.07.22
Gdy tylko pogoda pozwala, podczas weekendów zwykłych i przedłużonych, dni świątecznych i wyjazdów wakacyjnych w Polsce odbywa się wielkie grillowanie. Choć grill ma w naszym kraju stosunkowo niedługą tradycję, to stanowi jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Mało kto uświadamia sobie jednak, ile procesów musi zajść i ile osób jest zaangażowanych w to, by można było delektować się smakowitym daniem z rusztu. Rola producentów sprzętu, akcesoriów, jedzenia i napojów to oczywistość. Ale przecież nic by nie wypaliło – wręcz dosłownie – gdyby nie sprawna logistyka.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez znaną markę piwa, Polacy uznają grilla za znaczącą zdobycz cywilizacyjną i symbol pozytywnych zmian w kraju po 1989 roku, związany ze stylem życia. Do tej aktywności w typowy ciepły weekend przyznaje się aż 66% badanych[1]. Nic dziwnego, że od majówki do jesiennych chłodów z ogrodów działkowych i wyznaczonych miejsc w parkach czy na kempingach, z przydomowych ogródków napływa zapach grillowanych potraw. Cichymi bohaterami tej powszechnie lubianej, nieśpiesznej i integrującej rozrywki są operatorzy logistyczni.
 

Droga produktu, potocznie nazywana „from farm to fork” (z farmy na widelec), to bowiem złożony proces podlegający ścisłej kontroli na każdym etapie łańcucha dostaw. Na operatorach logistycznych ciąży ogromna odpowiedzialność, która wiąże się nie tylko z dostarczeniem towaru pod wskazany adres, ale również z terminowością, a przede wszystkim jakością magazynowanych i transportowanych  produktów, szczególnie w przypadku branży spożywczej. Wszyscy miłośnicy grillowania zawdzięczają im zarówno wielki wybór towaru na półkach, jak i fakt, że mogą wrzucić na ruszt świeże mięso czy kiełbaskę, rybę czy owoce morza oraz przyrządzić sałatkę z jędrnych, soczystych warzyw.


Kluczowym zadaniem firmy logistycznej jest stworzenie swego rodzaju pomostu pomiędzy oczekiwaniami producentów a finalnych odbiorców. Producenci ciągle poszukują nowych kanałów dystrybucji, tak aby zwiększać dostępność ich produktów dla większego grona odbiorców. To właśnie z myślą o nich należący do Grupy Raben spółka Fresh Logistics Polska, specjalizująca się w obsłudze logistycznej produktów świeżych, wprowadziła na rynek usługę UltraFresh. Jest to dedykowany system dostaw w obniżonej temperaturze od 0 do +2 st. C. Dzięki niemu w sklepach pojawił się szeroki wybór świeżego mięsa czy drobiu pakowanych w specjalne tacki MAP, pozwalające na utrzymanie właściwej świeżości produktu. 


Z kolei współcześni konsumenci, tj. finalni odbiorcy, stają się coraz bardziej wymagający, a jakość spożywanych produktów jest dla nich bez wątpienia priorytetem. Dlatego też Fresh Logistics Polska działa w oparciu o System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności (zgodny z normą ISO 22000:2005), dbając o bezpieczeństwo towaru poprzez jego składowanie i transport w kontrolowanej temperaturze w całym łańcuchu logistycznym. Warunki termiczne, w jakich przebywają artykuły spożywcze na każdym etapie swojej drogi (od producenta do konsumenta), zawsze są zgodne z obowiązującymi w Polsce i krajach UE przepisami prawa żywnościowego. Warto również nadmienić, że wszystkie obiekty magazynowe oraz naczepy chłodnie podlegają ciągłej kontroli weterynaryjnej i higienicznej


W dodatku gusta grillujących Polaków stają się coraz bardziej wyrafinowane. Minęły czasy, gdy raczyli się tylko swojską karkówką czy kurczakiem. Dzisiaj elementem grillowego menu coraz częściej bywają wyszukane składniki, np. szparagi w szynce parmeńskiej prosto z Włoch czy łosoś z dalekiej Norwegii, które nierzadko pokonują wiele kilometrów, nim pojawią się na sklepowych półkach i w lodówkach. W przypadku takich przysmaków wypada wspomnieć o usłudze dystrybucji międzynarodowej, która znajduje się w portfolio Fresh Logistics Polska od 2004 roku. Sieć regularnych połączeń wahadłowych oraz współpraca z operatorami logistycznymi w Europie umożliwiają świadczenie usług eksportowo-importowych, dokonywanie odprawy celnej i dystrybucji towarów świeżych. Fresh Logistics Polska jest wiodącym członkiem European Food Network – sieci drobnicowej obejmującej swoim zasięgiem  35  krajów Europy. Dzięki międzynarodowej współpracy, w którą zaangażowane są setki osób oraz procesów logistycznych, na polskich stołach goszczą specjały z najdalszych zakątków świata.


Bezpieczne i świeże produkty: mięso i drób, ryby i owoce morza, sery i warzywa, wydają się rzeczą oczywistą na grillowym ruszcie. Warto jednak choć przez chwilę zastanowić się, czy w ogóle trafiłyby na grilla i smakowały równie dobrze, gdyby nie rzetelny i wiarygodny operator logistyczny, który czuwa, aby droga produktu „z farmy na widelec” była szybka, zgodna z prawnymi uregulowaniami, ale przede wszystkim bezpieczna.

 


[1] „Polacy cenią swój czas wolny”, badanie MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Żubr, maj 2012.

Autor
csm_Raben_Antoni_Zbytniewski_d71346bd59.jpg

Antoni Zbytniewski

Key Account Manager

Fresh Logistics Polska