Raben logo
csm_listki_2022_90a05d663f.jpg

Złoty i zielony listek CSR dla Raben

2022.06.02

Kolejny rok, kolejny listek – i to niejeden! Grupa Raben po raz siódmy została uhonorowana Złotym Listkiem POLITYKI, dodatkowo także Zielonym, przyznawanym w tej edycji po raz pierwszy za osiągnięcia w zakresie polityki klimatycznej, oraz nagrodą specjalną za działania wspierające realizację globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju – za projekt logistyka napędzana zieloną energią.

Zrównoważony rozwój i dążenie do neutralności klimatycznej to kluczowe elementy strategicznych działań Grupy Raben.  Firma konsekwentnie realizuje swoją strategię, koncentrując się na trzech filarach: ochrona środowiska, odpowiedzialny biznes oraz wpływ społeczny. Nic wiec dziwnego, że ponownie została za to nagrodzona przez tygodnik POLITYKA, firmę doradczą Deloitte oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które już po raz 11 wyróżnili polskich liderów zrównoważonego rozwoju i ESG w ramach inicjatywy Listki CSR POLITYKI. W tegorocznej edycji aż 82 firmy zdobyły wyróżnienia. Natomiast Złoty Listek, który otrzymała Grupa Raben trafił do 21 firm.

Dodatkowo, aby spotęgować znaczenie transformacji klimatycznej, po raz pierwszy w tym roku w zestawieniu wprowadzona została nowa kategoria: Zielony Listek POLITYKI. Wyróżnionych zostało nim 14 firm, dla których redukcja negatywnego wpływu na klimat, zapobieganie zmianom klimatu oraz adaptacja do tych warunków są kluczowymi elementami strategicznych działań w biznesie oraz w relacjach z interesariuszami. Ta nagroda także trafiła w ręce Raben.

Aby firma rozwijała się w sposób naprawdę zrównoważony, potrzebne są perspektywiczne myślenie i odważne decyzje, ale także systematyczna praca i codzienne starania, by przekuć plany w wymierne wyniki. W naszym przypadku zapał i ambicja w wyznaczaniu celów idą w parze z konsekwencją i determinacją, czego wynikiem są otrzymane wyróżnienia. Jesteśmy z nich niezwykle dumni, ale i zmotywowani do dalszego działania. – powiedziała Ewelina Jabłońska-Gryżenia, head of sustainability w Grupie Raben.

Listkom CSR POLITYKI towarzyszy przegląd inicjatyw wspierających realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tym roku były to m.in. dobre praktyki, odnoszące się do Celu 13, dotyczącego ochrony środowiska naturalnego i klimatu. Chodziło o pokazanie najlepszych praktyk działania związanych z adaptacją i minimalizacją wpływu na klimat, wpisując się w ideę i program zielonej transformacji w Europie (EU Green Deal, Taksonomia, Fit for 55). W tym obszarze Grupa Raben również otrzymała wyróżnienie za projekt logistyka napędzana zieloną energią, czyli Power Purchase Agreement (PPA). Na mocy tego kontraktu w latach 2023-2029 Raben w Polsce będzie korzystać w 100% z zielonej energii. Zostaną wybudowane dedykowane farmy fotowoltaiczne o łącznej powierzchni ok. 40 ha i mocy ok. 35 MWp, dostarczające 35 tys. MWh rocznie – co oznacza pokrycie całego zapotrzebowania na energię elektryczną we wszystkich obiektach Grupy w Polsce. Warto nadmienić, że już teraz od 2021 r. firma korzysta z energię z gwarancją pochodzenia ze źródeł odnawialnych.