Raben logo
csm_Jaja_na_wielkanoc_4df9a6c86f.png

Wielkanocna droga pisanki

2018.03.15
Gdy zbliżają się święta Wielkiej Nocy wszyscy wpadamy w gorączkę przygotowań: sprzątamy, robimy zakupy, pieczemy ciasta, malujemy pisanki. Tych ostatnich na żadnym świątecznym stole nie może zabraknąć, w końcu tradycja wymaga, by podzielić się nimi z najbliższymi. Dlatego jednym z najważniejszych świątecznych zadań jest zakup wielkanocnych jaj. Skąd jednak mieć pewność, że pisanki wielkanocne będą świeże? To proste! O jakość jaj w drodze „od kurki do stołu” dbają między innymi firmy transportowe, takiej jak Fresh Logistics Polska.

Łacińskie powiedzenie "ab ovo", które w przenośni znaczy "od samego początku" w tłumaczeniu dosłownym brzmi: "od jajka". Jajko jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią, życia wiecznego.

Najdroższe jajko świata - złote jajko koronacyjne Fabergé - pochodzące z kolekcji carów rosyjskich Romanowów - zostało wycenione na ponad 50 mln dolarów!!! Te tradycyjne jaja kurze co prawda nie są aż tak kosztowne, ale w okresie wielkanocnym z całą pewnością są na wagę złota.

Polska „krajem z jajem”?

Polska jest w ścisłej czołówce producentów jaj konsumpcyjnych w Unii Europejskiej. Nasza przeciętna, rodzima kura znosi średnio około 200 jaj rocznie. Najwięcej produkuje się w Wielkopolsce i na Mazowszu – około 50% produkcji krajowej. Z opublikowanych przez GUS danych wynika jednak, że Polacy jedzą coraz mniej jaj. Przeciętne spożycie na jedną osobę w gospodarstwie domowym spadło od 12,8 w 2010 do 11,6 w 2016 roku. Natomiast okres Wielkanocny bez wątpienia charakteryzuje się zwiększonym popytem na wspomniany produkt.

Pisankowy zawrót głowy

Przedświąteczne nastroje daje się wyczuć nie tylko podczas rodzinnych pogawędek czy porządków, ale przede wszystkim w sklepach i marketach. Kolorowe pisanki, wielkanocne króliczki czy cukrowe baranki, zdobią sklepowe wystawy na długo przed Wielkim Tygodniem. Odbiorcy tworzą długie listy zamówień, producenci i dystrybutorzy włączają dodatkowe moce, aby sprostać oczekiwaniom rynku.

„Biorąc pod uwagę skalę wzrostu zamówień jest to szczególnie wymagający okres zarówno dla pionów produkcyjnych jak i logistycznych. Jako operator logistyczny świetnie znamy realia przedświąteczne i razem z naszymi klientami oraz odbiorcami realizujemy dystrybucję oraz wspomagamy firmy w realizowanych przez nich akcjach specjalnych.” – opowiada Maja Kierzek-Piotrowska, Menedżer ds. Obsługi Klienta, Fresh Logistics Polska, i dodaje – „Wielokrotnie spotykamy się z zapytaniami od klientów o zapewnienie miejsca w magazynach oraz przygotowanie zestawów np. promocyjnych. Nasze zespoły etykietują towar, naklejają kolorowe pisanki czy świąteczne napisy. Dzięki takim usługom nasi klienci nie mają problemu z organizacją zasobów w czasie tzw. picku świątecznego.”

Fresh Logistics Polska dzięki obsłudze różnych grup asortymentowych, które mają swoje szczyty sprzedaży w różnych okresach roku, wykorzystuje powierzchnie magazynowe w sposób optymalny. Bez wątpienia w okresie wiosenno-wielkanocnym magazyny i ciężarówki wypełniają się jajami i to one zyskują status „high priority”.

Uwaga – jaja na pokładzie!

Przygotowane zestawy jaj w odpowiednich warunkach zostają załadowane na ciężarówki i wyruszają do miejsca docelowego. Co w przypadku jajek oznaczają „odpowiednie warunki”? Jajko to produkt żywnościowy i jego transport podlega pewnym wymaganiom. Zostały one zdefiniowane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lutego 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy pozyskiwaniu i przetwórstwie jaj (Dz. U. z dnia 28 marca 2003 r. Dz.U.2003.52.461). Zgodne z ustawą opakowania jednostkowe i transportowe powinny być czyste, suche, nieuszkodzone i odporne na uderzenia oraz wykonane z tworzywa, które zabezpieczy jaja przed obcymi zapachami i innymi czynnikami mogącymi mieć wpływ na jakość zdrowotną jaj. Poza tym środki transportu powinny stanowić zabezpieczenie dla ładunku przed opadami atmosferycznymi, mrozem, bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i zanieczyszczeniem.

„Z punktu widzenia operatora logistycznego kluczowe jest zabezpieczenie towaru i zapewnienie właściwej formy opakowania, szczególnie w przypadku dostaw drobnicowych gdzie towar podlega wielu przeładunkom. W końcu jajka jako towar bardzo delikatny wymaga zachowania szczególnej ostrożności w transporcie i magazynowaniu.” mówi Ewa Chwiłkowska, Specjalista ds. Administracji Sprzedaży i Marketingu, Fresh Logistics Polska

Producenci jaj powinni mieć świadomość, że odpowiednie zabezpieczenie towaru eliminuje ryzyko uszkodzeń. Nie bez powodu w języku polskim funkcjonuje powiedzenie „obchodzić się z czymś jak z jajkiem”.

„Istotną kwestią jest również zachowanie tzw. ciągu chłodniczego w transporcie i magazynowaniu. Fresh Logistics Polska kontroluje temperaturę transportowanych towarów na każdym etapie łańcucha dostaw. Jako operator logistyczny odpowiadamy za jakość i bezpieczeństwo magazynowanych i transportowanych towarów, tak aby finalny odbiorca mógł w spokoju delektować się świeżością konsumowanych świątecznych smakołyków.” – wyjaśnia Ewa Chwiłkowska

Jeżeli chodzi o kwestie operacyjne, przygotowania do picku świątecznego odbywają się około dwa lub trzy miesiące przed świętami. Z dużym wyprzedzeniem ustalany jest harmonogram dostaw i godziny awizacji.

„Klienci, którzy korzystają z naszych usług nie muszą martwic się o koszty wynikające z przestojów czy czasy pracy kierowców lub pracowników magazynowych w jakże trudnym i intensywnym dla producentów okresie przedświątecznym.” – mówi Maja Kierzek-Piotrowska

Czas świąt Wielkiej Nocy jest nie lada wyzwaniem i swojego rodzaju sprawdzianem dla każdego operatora logistycznego. Ostatecznie co powiedzielibyśmy naszym pociechom gdyby w koszyczku wielkanocnym zabrakło kolorowych pisanek? Na firmie transportującej i magazynującej produkty spożywcze ciąży ogromna odpowiedzialność za jakość i bezpieczeństwo żywności. Dlatego też, Fresh Logistics Polska dokłada wszelkich starań aby na sklepowych półkach każdy znalazł swój świeży, ulubiony świąteczny specjał.