Raben logo
csm_paperless2.0_17cd280538.jpg

Paperless 2.0

2024.06.18

Rozwój systemów informatycznych i digitalizacja procesów nie tylko usprawnia codzienną pracę ale i umożliwia wdrażanie nowoczesnych rozwiązań. W Raben Logistics Polska jednym z nim jest projekt Paperless 2.0., czyli niejako kontynuacja zapoczątkowanego kilka lat temu projektu Paperless, dzięki któremu znacząco obniżono zużycie papieru, między innymi rezygnując z papierowych listów przewozowych.

20 lat temu cechą charakterystyczną wielu biur w firmach transportowych i logistycznych były głośne drukarki igłowe i niekończące się harmonijki listów przewozowych wypływających z tych urządzeń. Wiele jednak zmieniło się od tego czasu. Rozwinęła się nie tylko świadomość ekologiczna, ale i technologia, dzięki której papier trafia powoli do lamusa.

I tak w Raben Logistics Polska, od 2024 roku jedynym narzędziem pracy kierowcy jest terminal mobilny, który służy do administrowania przesyłkami oraz kontaktu z dyspozytorem. Dotychczas odbiorca potwierdzał przyjęcie przesyłki na papierowej karcie doręczeń. Po zmianie i wdrożeniu Paperless 2.0. odbiorca składa podpis na urządzeniu kierowcy, czyli terminalu, który gabarytami przypomina tradycyjny smartphone.

Raben od lat stawia na zrównoważony rozwój, a wspomniany projekt jest kolejnym, który przyczyni się między innymi do redukcji zużycia papieru. Dodatkową wartością jest poprawa ergonomii pracy kierowców, którzy na jednym urządzeniu mają dostęp do wszystkich potrzebnych danych, i nie muszą wozić ze sobą stosu dokumentów. Korzyść dla klienta to z kolei, wygenerowany automatycznie, już kilka minut po zrealizowaniu dostawy, elektroniczny dokument potwierdzenia dostawy z podpisem odbiorcy przeniesionym z terminala mobilnego oraz:

  • krótszy proces potwierdzenia dostawy przez odbiorcę (przyjmujący jednym podpisem potwierdza przyjęcie kilku przesyłek)
  • szybszy dostęp do dokumentów potwierdzających dostawy – widoczne w myRaben już po kilkunastu minutach od doręczenia przesyłki;
  • natychmiastowa informacja nt. wymiany opakowań zwrotnych (w przypadku serwisu ROP);
  • kompleksowe dane dot. potwierdzenia przyjęcia przesyłki: podpis osoby odbierającej i jej dane (imię i nazwisko), data i godzina złożenia podpisu, dokładne miejsce złożenia podpisu (koordynaty geograficzne).

Bonusem rozwiązania jest także oszczędność papieru i dbałość o środowisko naturalne, co doskonale wpisuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju – ważnego zarówno dla naszych klientów, jak i dla nas.

W Raben już od dawna w biurach nie hałasują drukarki igłowe. Nie ma wydruków CMRów i Kart Doręczeń. Zamiast tego wprowadzane są  rozwiązania zwiększające efektywność kosztową i zapewniające najlepszy serwis klientom. Serwis - bez papieru.