Raben logo
csm_Raben_Group_big_4a93179d65.jpg

Grupa Raben podsumowuje 2023 rok

2024.02.27

ESG, inwestycje i połączenia międzynarodowe wytyczają ścieżkę rozwoju

Rok 2023 upłynął w Grupie Raben pod znakiem umacniania się na dotychczasowych rynkach poprzez budowę nowych obiektów oraz rozbudowę istniejących, rozwój połączeń międzynarodowych, a przede wszystkim reorganizację struktury w oparciu o koncepcję Eurohubów. Operator logistyczny może się poszczycić również znaczącymi projektami w zakresie ESG oraz bezpieczeństwa systemów IT.

Rok 2023 znacząco różnił się od poprzednich. Obraliśmy inną ścieżkę rozwoju: bez akwizycji, za to skupiając się na inwestycjach na naszych obecnych rynkach, na cyfryzacji oraz projektach ESG – zarówno jeśli chodzi o nieruchomości, jak i tabor – podsumowuje Ewald Raben, CEO Grupy Raben. Ta ostatnia kwestia jest bardzo istotna nie tylko dla nas, ale także dla wielu naszych klientów. Naszym celem jest bycie ich partnerem w logistyce na każdym kroku: wspieranie poprzez obsługę ich biznesu i pokonywanie wyzwań związanych z łańcuchem dostaw, a także pomaganie naszym klientom w osiąganiu ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Razem z naszym fantastycznym zespołem stawiliśmy czoła trudnościom, które przyniósł ubiegły rok, tak aby nasi klienci mogli skupić się na tym, co jest dla nich najważniejsze – dodaje.

W 2023 roku wśród głównych branż obsługiwanych przez Grupę Raben znalazły się: żywność (26%), motoryzacyjna (20%), technologiczna (19%), chemiczna (16%), handel (11%) i FMCG niespożywcze (8%). Udziały usług w strukturze działalności uległy tylko niewielkim zmianom w porównaniu z rokiem 2022: na pierwszym miejscu tradycyjnie był transport drogowy (65%, z czego ponad połowa to połączenia krajowe), a w dalszej kolejności logistyka kontraktowa (13%), FTL & Intermodal (9%), Fresh Logistics (6%), sea & air (2%) i 4PL (2%) i pozostałe (3%). Operator logistyczny zakończył rok z przychodami w wysokości prawie 2 mld euro.

Branża logistyczna, jak zresztą wiele innych, doświadcza w ostatnim czasie dynamicznych zmian oraz znacznej nieprzewidywalności. Istotne zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw są poważnym wyzwaniem, ale warto spojrzeć na te trudności jak na szanse rozwoju i udoskonalenia naszych usług. Dla nas kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie wysokiej jakości oraz stabilności w niepewnych czasach. Staramy się być dla naszych klientów partnerem o elastycznym podejściu, który szybko dostosowuje się do zmian i oferuje logistykę „z ludzką twarzą”, co jest możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszych zespołów – tłumaczy Wojciech Szafran, Dyrektor zarządzający Raben Logistics Polska. – Reagując na sytuację gospodarczą i potrzeby klientów, a przy tym uwzględniając nasze akwizycje i inwestycje, skupiamy się nadal w dużej mierze na rozwoju połączeń międzynarodowych i systematycznie uruchamiamy nowe linie. Dzięki temu docieramy bezpośrednio do większej liczby miejsc w Europie, i to nie tylko do dużych, ale także mniejszych ośrodków gospodarczych. Ponadto nieustannie rozwijamy nasze lokalizacje. W 2024 roku czekają nas rekordowe inwestycje: tylko w Poznaniu i Wiskitkach nasze powierzchnie magazynowe wrosną o ok. 150 000 m kw. i 280 000 miejsc paletowych. Doceniają to nasi klienci, bo taka kompleksowość i skala działania oznacza dla nich nie tylko lepsze możliwości dystrybucji, ale także oszczędność czasu i możliwość skupienia się na rozwoju własnego biznesu, podczas gdy Raben – ich partner w logistyce – zajmuje się całą resztą.

Raben w Polsce

Dla polskich spółek Raben rok 2023 był dość intensywny. Od drugiego kwartału w Robakowie pod Poznaniem działa nowoczesna hala magazynowa służąca do przeładunku towarów świeżych w temperaturze kontrolowanej (cross-dock) o powierzchni ponad 2300 m kw. Inwestycja obejmowała budowę hali przeładunkowej z dwukondygnacyjną częścią biurową, instalacją fotowoltaiczną o mocy 150 kWp, niezbędną infrastrukturą oraz układem komunikacji wewnątrzzakładowej. Istniejąca hala została rozbudowana o 22 rampy rozładunkowe. Szczególnym wyzwaniem w tym projekcie była konieczność ingerencji w użytkowany obiekt, przy jednoczesnym zapewnieniu jego niezakłóconego funkcjonowania. Dzięki temu przedsięwzięciu Fresh Logistics Polska ma do dyspozycji magazyn tranzytowy liczący blisko 4300 m kw. To pierwszy w Polsce obiekt należący do Grupy Raben spełniający standardy zerowej emisji. Z kolei w listopadzie odbyło się uroczyste wbicie łopaty pod budowę nowego magazynu Fresh Logistics Polska w Łomży, gdzie powstanie nowoczesne centrum dystrybucyjne, w tym hala magazynowa wysokiego składu z temperaturą kontrolowaną o powierzchni ponad 3825 m kw., magazyn przeładunkowy tzw. cross-dock (2859 m kw.) oraz prawie 300 m kw. powierzchni biurowej. Otwarcie nowego obiektu planowane jest w drugiej połowie tego roku.

W czerwcu 2023 roku oddział Raben Logistics Polska w Częstochowie przeniósł się do nowej lokalizacji w centrum logistycznym Hillwood Polska, zajmując tam 5100 m kw. powierzchni magazynowej i biurowej. Magazyn jest wyposażony w 37 ramp przeładunkowych do obsługi samochodów ciężarowych oraz obszerne place manewrowe i tereny zewnętrzne przeznaczone wyłącznie do użytku Raben, czego dopełnienie stanowią nowoczesne rozwiązania wspierające ochronę środowiska. We wrześniu  Raben i firma Kärcher celebrowały otwarcie nowej powierzchni magazynowej w Chlebni. Operacje dla tego klienta prowadzone są na powierzchni 8000 m kw. Pod koniec roku Raben Logistics Polska otworzył także magazyn w Swadzimiu pod Poznaniem, zwiększając swoje powierzchnie magazynowe o kolejne 12 000 m kw. W 2023 roku zapoczątkowano też budowę magazynów zeroemisyjnych w Choroszczy pod Białymstokiem, Kaliszu, Poznaniu i Wiskitkach.

Raben w Europie

Kamieniem milowym w działalności operatora było wdrożenie w pierwszym kwartale 2023 roku nowej struktury. Sześciu magazynom przydzielono funkcję Eurohubów – centralnych punktów w sieci Raben, które odpowiadają za konsolidację ładunków drobnicowych dla europejskiego ruchu liniowego. Uzupełniają one stałe, bezpośrednie trasy transportowe i gwarantują ściśle określone w czasie połączenia między wszystkimi magazynami firmy na terenie Europy. Status Eurohubów zyskały: Sarstedt (obsługa połączeń do Skandynawii), Mönchengladbach (kierunek: północna Francja, Beneluks, Wielka Brytania, Irlandia), Fellbach (kierunek: Hiszpania, Portugalia, reszta Francji) i Aichach (kierunek: Austria, Włochy, Polska, Czechy) w Niemczech, Legnica w Polsce (połączenia wewnątrz tego rynku i do krajów bałtyckich) oraz Rokycany w Czechach (kierunek: Europa Południowo-Wschodnia). Oddziały te charakteryzują się pojemnością, lokalizacją i infrastrukturą przeznaczoną do obsługi ruchu międzynarodowego w bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska sposób. Oferują ponad 130 bezpośrednich połączeń między wymienionymi punktami, wspólny Systemem Zarządzania Transportem (TMS) i obszerne możliwości przeładunkowe, które uzupełniają nasze 1,6 mln mkw. Powierzchni magazynowej w Europie. To wszystko pozwoliło Grupie Raben bardziej elastycznie reagować na zmiany wielkości przewozów, a przede wszystkim skrócić czas ich realizacji. Operator może zaoferować swoim klientom wartość dodaną, którą jest jak najszybsze dotarcie do wszystkich europejskich miejsc docelowych – w ciągu 24 do 96 godzin, zależnie od odległości. Raben rozwija jednak nie tylko swoją infrastrukturę, ponieważ nieprzerwanie stawia klienta w centrum swojej działalności, dlatego we wszystkich swoich oddziałach koncentruje się na poprawie procesów obsługi klienta.

Na mapie Europy pojawiły się kolejne lokalizacje Grupy Raben, przy czym część z nich to obiekty zeroemisyjne. Prekursorem w tej dziedzinie był magazyn w Oss, w pobliżu siedziby głównej Raben w Holandii, który ukończono na początku 2023 roku. Oferuje on 13 000 m kw. na potrzeby składowania i logistyki kontraktowej. Równie innowacyjne jest centrum logistyczne w austriackim Herzogenburgu, którego budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku (planowany termin oddania do użytku – II kwartał br.). Należące do spółki Raben Bexity i doskonale położone, będzie obejmować 14 000 m kw. powierzchni do składowania w regałach i blokach, cross-dockingu, kompletacji zamówień i towarów niebezpiecznych. Dodatkowo zostanie wyposażone w instalację fotowoltaiczną wytwarzającą energię elektryczną i stacje ładowania pojazdów.

Niezwykle dynamiczny rozwój zanotował Raben w Rumunii. W połowie roku tamtejsza spółka zaczęła użytkować magazyn w Oradea (już dziewiąty na rynku rumuńskim) o powierzchni 1300 m kw. Z kolei obiekt w Cluj został istotnie przebudowany: jego parametry to obecnie 3000 m kw. powierzchni i osiem ramp. Efektem tych zmian jest zwiększenie możliwości operacyjnych Raben Romania i w odpowiedzi na potrzeby klientów uruchomienie 13 nowych połączeń z kluczowymi lokalizacjami w Europie.

Warto wspomnieć także o innych ważnych inwestycjach w tym regionie. W 2023 roku zakończyła się rozbudowa magazynu przeładunkowego w Dunaharaszti na Węgrzech, co zwiększyło jego powierzchnię do ponad 7000 m kw., a liczbę ramp do 70. Pozwoli to nie tylko składować więcej palet, ale także obsłużyć o 20-30% więcej pojazdów różnego typu. Raben Logistics Slovakia przeniósł swój magazyn do Senec, gdzie korzysta z powierzchni liczącej 8600 m kw. Z kolei w Ukrainie, pomimo trwającej już drugi rok wojny, Raben wciąż działa i wspomaga swoich klientów w prowadzeniu ich biznesu. Przewozy na tym kierunku napotykały różne utrudnienia, ale zespoły Raben Ukraine oraz Raben East cały czas monitorowały sytuację i elastycznie wspierały swoich klientów.

Sporo działo się również w krajach bałtyckich. Na Litwie lokalna spółka wprowadziła się do nowego obiektu w Kownie, który obejmuje 6409 m kw. powierzchni magazynowej (na potrzeby cross-dockingu i logistyki kontraktowej) oraz 800 m kw. powierzchni biurowej. Nowy terminal planowany jest także w Rydze na Łotwie.

W ubiegłym roku spółki przejęte wcześniej w Holandii, Niemczech, Austrii czy we Włoszech zostały już z sukcesem zintegrowane z resztą Grupy. Raben skupił się na umocnieniu swoich sieci krajowych i poprawie jakości usług. To wszystko, w połączeniu z reorganizacją struktury uwzględniającą Eurohuby oraz licznymi inwestycjami, stworzyło solidny fundament dla rozwoju połączeń międzynarodowych. Na koniec 2023 roku Raben miał w swojej ofercie blisko 600 linii międzynarodowych na terenie Europy (w tym przeszło 120 na kierunku Polska-Niemcy), co oznacza zwiększenie oferty o ok. 5% w ciągu dwunastu miesięcy. Przez cały czas prowadzono dodatkowo analizy przepływów, co zaowocowało reorganizacją wybranych połączeń w celu poprawy czasu dostaw lub efektywności kosztowej.

Dopełnieniem działań na rzecz doskonalenia usług jest rozwój infrastruktury IT, podnoszenie poziomu bezpieczeństwa informacji oraz świadomości pracowników z zakresu bezpieczeństwa.  Działania te odbywają się między innymi poprzez efektywne wdrożenie i utrzymanie zabezpieczeń w poszczególnych obszarach, w tym identyfikowanie i usuwanie podatności, zgodnie ze standardem ISO 27001. Zagadnienia te mają w naszej organizacji najwyższy priorytet.

Raben w Niemczech

W 2023 roku na największym europejskim rynku mocno dało się odczuć spowolnienie gospodarcze, niemniej pozostaje on kluczowy dla Grupy Raben, czego dowodem jest choćby lokalizacja Eurohubów – aż cztery z sześciu znajdują się na terenie Niemiec. Tutaj też zrealizowano najwięcej inwestycji i wdrożono najwięcej innowacji w trosce o środowisko. 

Ich listę otwiera Herborn, gdzie w styczniu 2023 roku oddano do użytku niezwykle nowoczesne, zeroemisyjne centrum logistyczne o łącznej powierzchni 28 360 m kw. (w tym 5600 m kw. obszaru do obsługi przeładunków i cross-docks). Zaledwie miesiąc później w Aichach niedaleko Augsburga uruchomiony został nowy oddział o powierzchni 25 000 m kw. (z czego 4000 m kw. z 42 rampami dla potrzeb cross-dockingu), działający od samego początku jako Eurohub. Drugi kwartał Raben Trans European Germany rozpoczął od otwarcia lokalizacji w Mittenwalde (OT Ragow), oferującej 9700 m kw. powierzchni przeładunkowej i 16 800 m kw. powierzchni logistyki kontraktowej. Oddział w Neutraubling pod Ratyzboną, którego inauguracja odbyła się w styczniu br., także charakteryzuje się zerową emisją dzięki instalacji fotowoltaicznej na dachu. Na ten obiekt składa się hala przeładunkowa o powierzchni 5000 m kw., wyposażona w 48 ramp, oraz liczący 700 m kw. budynek biurowy.

ESG

Zrównoważony rozwój już kolejny rok miał duży wpływ na to, w jakim kierunku podąża Grupa Raben – a jego znaczenie systematycznie rośnie. Firma przykłada dużą wagę do tego, by działać w oparciu o wskaźniki ESG, czyli dbać o środowisko (Environmental) i społeczeństwo (Social) oraz przestrzegać ładu korporacyjnego (Governance). W ubiegłorocznym raporcie „Z ESG ambitnie do przodu” zaprezentowała stopień realizacji sześciu z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, m.in. zadania związane z udziałem i pozycją kobiet w przedsiębiorstwie (5.5), zapewnieniem bezpiecznego środowiska pracy (8.8) oraz przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym (13.2).

Wspomniane już „zielone” magazyny Grupy Raben przyczyniają się do ochrony klimatu. Już kilka lat temu firma podjęła decyzję, że wszystkie własne obiekty będzie realizować jako zeroemisyjne – obecnie jest to już standard inwestycyjny. Chętnie korzysta z fotowoltaiki: panele zainstalowano na magazynach w Niemczech, Holandii, Austrii, Czechach i Polsce. Natomiast tam, gdzie Raben wynajmuje powierzchnię, stara się wdrożyć maksymalnie dużo rozwiązań przyjaznych środowisku.

Inną bardzo ważną dziedziną są przedsięwzięcia mające na celu redukcję emisji w transporcie. Zainicjowany jesienią 2022 projekt, realizowany przez IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupę Raben, miał swoją kontynuację w minionym roku. Transport między dwoma fabrykami IKEA przy wykorzystaniu elektrycznej ciężarówki już w pierwszych miesiącach dał na tyle obiecujące efekty, że w lipcu 2023 roku dołączyły do niej dwie kolejne. Równolegle prowadzone były próby z pojazdami elektrycznymi w ruchu miejskim w Hanowerze – auta ładowane były w magazynie Raben i na zewnętrznej stacji szybkiego ładowania. Testowano również zastosowanie w transporcie pojazdów napędzanych całkowicie paliwami alternatywnymi (HVO 100, Hydrotreated Vegetable Oil) – osiem w Niemczech (Hamburg) i pięć w Holandii. Pozyskane doświadczenia są pozytywne.

W działania na rzecz środowiska wpisuje się też projekt oddziału Raben Logistics Slovakia, zlokalizowanego w Nowym Mieście nad Wagiem, który zrealizowano wspólnie z Cromwell. W parku logistycznym powstała zielona oaza, wspierająca tamtejszy ekosystem.

Na polu działań społecznych warto wymienić np. zaangażowanie Grupy Raben w walkę z marnowaniem żywności. Spółki w Polsce, Czechach i we Włoszech współpracują z krajowymi oddziałami Federacji Banków Żywności i tylko w ubiegłym roku przewiozły charytatywnie prawie 750 ton jedzenia. W Polsce operator logistyczny w 2023 roku już po raz piąty był partnerem Szlachetnej Paczki. Podczas Weekendu Cudów ponad 30 ciężarówek przemierzyło prawie 9000 km, przewożąc ponad 600 palet do ok. 50 punktów dostaw w całej Polsce. Dzięki temu przeszło 1000 rodzin z całej Polski mogło cieszyć się z prezentów świątecznych. Podobna akcja została zainicjowana w Niemczech, skąd na początku grudnia wyruszył tradycyjny Konwój Świątecznych Paczek. 260 niemieckich wolontariuszy podarowało ponad 143 000 dzieci z Europy Wschodniej niezapomniane Święta Bożego Narodzenia.

Z kolei Raben Trans European Hungary połączył swoje siły z lokalną organizacją Partners Hungary Foundation (PHA). Za jej pośrednictwem przekazał potrzebującym dzieciom, ich rodzinom i nauczycielom tysiące laptopów, umożliwiających naukę i pracę.  

Nagrody

W roku 2023 do Grupy Raben tradycyjnie już trafiły nagrody nie tylko w dziedzinie, która stanowi istotę jej działalności – najwyższej jakości usługi TSL, ale także za innowacyjność czy zaangażowanie w zrównoważony rozwój, co potwierdza wysokie standardy w wielu obszarach.

W programie Operator Logistyczny Roku spółka Raben Logistics Polska stanęła na podium w klasyfikacji generalnej, zaś dwie inne otrzymały nagrody Lider Logistyki: Raben Transport za „Konkurencyjność w transporcie drogowym”, a Fresh Logistics Polska za „Standard obsługi nie do zastąpienia”. Ponadto w 28. edycji rankingu Transport Spedycja Logistyka (TSL) Grupa Raben triumfowała podwójnie, jako numer jeden w zestawieniu głównym oraz w kategorii „Usługi logistyczne”. Z kolei spółka Fresh Logistics Polska otrzymała wyróżnienie w kategorii „Transport drogowy”.

Ta ostatnia może być dumna również ze swoich dokonań w zakresie cyfryzacji, które wspierają ochronę środowiska. Wdrożony przez Fresh Logistics Polska model Paperless został wyróżniony Nagrodą Publiczności w konkursie Kod Innowacji 2023 oraz w plebiscycie „Złote Innowacje FMCG & Retail”.

Wielkim powodem do dumy dla Grupy Raben jest fakt, że otrzymała srebrne wyróżnienie w ratingu EcoVadis 2023. Tym samym znalazła się w gronie 25% firm z całego świata, które najlepiej integrują czynniki pozafinansowe (ESG) w swoich strategiach i operacjach. Poprawie uległy wyniki w każdym wymiarze: środowisko, miejsce pracy i prawa człowieka, etyka czy odpowiedzialny łańcuch dostaw.

Jednak to dopiero początek listy osiągnięć. Spółka Raben Logistics Polska zdobyła tytuł „Mistrz ESG w Logistyce 2023” w kategorii „Ochrona klimatu” w pierwszej edycji konkursu organizowanego przez Forum Kobiet w Logistyce. Na forum międzynarodowym została uhonorowana RafCycle Award 2023, którą przyznano podczas targów Labelexpo Europe 2023 w Brukseli, za wkład na rzecz recyklingu i współpracy w ramach łańcucha wartości. Z kolei Raben Logistics Slovakia został laureatem prestiżowej nagrody Logistics Excellence Award w kategorii Sustainability Excellence.

Sukcesem okazała się także 12. edycja Listków CSR POLITYKI. Jako jedna z pięciu firm Grupa Raben otrzymała Złoty i Zielony Listek oraz nagrodę za dobre praktyki. Złoty Listek przyznano jej już po raz ósmy – za to, że skutecznie opiera swoją strategię biznesową oraz relacje z interesariuszami na zrównoważonym rozwoju. Zielonym Listkiem nagrodzono działania na rzecz klimatu: mierzenie swojego wpływu, ujawnianie celów opartych na aktualnej wiedzy i danych o emisjach nie tylko własnych i związanych z zakupem energii elektrycznej i ciepła z sieci (zakres 1 i 2), ale również w całym łańcuchu wartości (zakres 3). Dodatkowo operator logistyczny został wyróżniony za skuteczne wdrażanie samochodów elektrycznych do transportu ciężkiego, co wspiera osiągniecie Celów Zrównoważonego Rozwoju.