Raben logo
"Rzeczpospolita" man of the year

Ewald Raben – Człowiek Roku Rzeczpospolita TSL Awards

2022.08.26

25 sierpnia 2022 podczas IV Spotkania Liderów Branży TSL, redakcja dziennika „Rzeczpospolita" nagrodziła najlepsze firmy z sektora TSL oraz wyłoniła Człowieka Roku tej branży. Ten ostatni tytuł trafił w ręce Ewalda Raben, prezesa Grupy Raben.

Ewald Raben został doceniony za całokształt swojej działalności i europejski rozwój Grupy Raben. To on w 1991 roku wykonał pierwszy krok zagranicę i postanowił w Polsce otworzyć oddział rodzinnej, holenderskiej firmy.

W ciągu ponad 30 lat działalności stworzył jedną z największych logistycznych firm w Europie zajmującą się nie tylko transportem drogowym, ale także kompleksowymi usługami obejmującymi logistykę kontraktową, transport morski i lotniczy, transport FTL & intermodalny oraz logistykę produktów świeżych w kontrolowanych temperaturach pod marką Fresh Logistics.

Obecnie Grupa Raben zatrudnia ponad 10 000 pracowników, dysponuje 1 300 000 m² powierzchni magazynowej, a globalny obrót firmy osiągnął ponad 1,5 mld euro. Oddziały Grupy znajdują się w 15 krajach europejskich: Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja, Ukraina. Łącznie jest ich ponad 160.

„Dziękuję dziennikowi Rzeczpospolita za przyznanie mi tytułu: "Człowiek Roku" podczas Rzeczpospolita TSL Awards - traktuję to jako wielkie wyróżnienie i docenienie moich dotychczasowych działań.” – powiedział Ewald Raben, prezes Grupy Raben i dodał – „Jednak ta nagroda nie jest tylko moja, bo jeden człowiek nie wystarczy, by zbudować silną i godną zaufania firmę. Jestem w tym miejscu, ponieważ otacza mnie wielu pasjonatów, którzy podzielają i współtworzą wizję Grupy Raben - dziękuję mojemu niezawodnemu zespołowi, moim "People with Drive". Wiem, że razem możemy osiągnąć wszystko!”

To jednak nie pierwsze ważne wyróżnienie prezesa Grupy Raben. Już w 2012 r. otrzymał w Polsce tytuł Przedsiębiorca Roku w konkursie EY, a w 2018 r. był laureatem nagrody LEO w kategorii "Przedsiębiorca Roku" w Niemczech przyznawanej przez Deutsche Verkehrs-Zeitung (DSV). Natomiast w 2019 r. Ewald został uhonorowany Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości, w uznaniu zasług dla rozwoju polskiej gospodarki, przyznanym mu przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Ewald Raben urodził się w Winterswijk w Holandii. Studiował na Uniwersytecie Transportu i Logistyki w Rotterdamie. Po przemianach 1989 r. dostrzegł szansę rozwoju na rynku polskim. Kupił wtedy mapę Polski i zaznaczył dwanaście punktów, które stanowić miały oddziały ulokowane w różnych częściach kraju... Dziś są już w Polsce 54 oddziały Raben.

Ewald Raben jest nie tylko prezesem. Zna logistykę od podszewki, jako młody chłopak pracował w rodzinnej firmie prowadząc ciężarówkę lub przenosząc palety. Zawsze był tam, gdzie jego zespół, podzielając misję, wizję i wartości Grupy Raben. Firma prowadzi swoją działalność w sposób zrównoważony, dlatego też standardy ESG stanowią integralną część strategii i stały się częścią jej DNA. Sam Ewald angażuje się w wiele kampanii i inicjatyw promujących ekologiczne rozwiązania, bezpieczeństwo na drogach, znaczenie transportu i zdrowego stylu życia.