Z dniem 1 lipca 2011 r. na wybranych drogach krajowych i ich odcinkach rozpoczął się pobór opłaty elektronicznej (e-myta), która stanowi obowiązkowe obciążenie o charakterze publicznym za użytkowanie infrastruktury drogowej dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5t. Zgodnie z Dyrektywą nr 2006/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dn. 17 maja 2006 r. wszystkie państwa UE zobowiązane zostały do jej wprowadzania w życie do 1 stycznia 2012 r.
W Polsce, obowiązek uiszczania e-myta wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie dróg krajowych (…) (Dz.U. Nr 80 poz. 433). Zgodnie z tymi przepisami, od 1 lipca 2011 r. funkcjonuje Elektroniczny System Poboru Opłat Drogowych, który obecnie obejmuje ok. 3 739 km autostrad oraz dróg ekspresowych i krajowych. Włączanie nowych odcinków do płatnego systemu będzie odbywać się sukcesywnie wraz z ich modernizacją lub budową.
Dodatek Drogowy stanowi dodatkową opłatę z tytułu wykonywania usług przewozowych po drogach podlegających obowiązkowi poboru opłaty elektronicznej oraz płatnych autostradach koncesyjnych.
Wysokość Dodatku Drogowego jest skalkulowana w taki sposób, aby odpowiadała kosztom związanym z koniecznością ponoszenia opłaty elektronicznej oraz opłat za przejazd autostradami koncesyjnymi, przy uwzględnieniu struktury taboru wykorzystywanego przez Fresh Logistics Polska oraz sieci połączeń pomiędzy terminalami firmy oraz terminalami międzynarodowymi i zagranicą.
Stawka Dodatku Drogowego jest aktualizowana odpowiednio do zmiany wysokości e-myta lub opłat za przejazd autostradami koncesyjnymi, a także zmiany (rozszerzenia) sieci dróg krajowych podlegających obowiązkowi poboru opłaty elektronicznej oraz sieci autostrad koncesyjnych.
Dodatek Drogowy wykazywany jest jako osobna pozycja na specyfikacji do faktury i naliczany według następujących zasad: