Raben logo
csm_Przemyslaw_Ciesielski_2_54ab6b6bce.jpg

VR Truck Simulator w Grupie Raben – od rekomendacji działu R&D do narzędzia „szytego na miarę”

2024.04.15

W Dziale R&D Grupy Raben mamy do czynienia z wieloma innowacyjnymi produktami lub usługami, które poddajemy ocenie pod kątem przydatności w różnych pionach przedsiębiorstwa. Należy do nich VR Truck Simulator, który przeszedł drogę od narzędzia szkoleniowego dostawcy do bardzo rozbudowanego prototypu, dopasowanego do potrzeb dużego operatora logistycznego. Efekt prac jest bardzo satysfakcjonujący, dlatego jesteśmy przekonani, że urządzenie znajdzie wiele zastosowań w naszej organizacji. 

Na symulator ciężarówki zwróciliśmy uwagę przy okazji testowania zupełnie innego projektu.   Zaawansowany technicznie, wyposażony w podstawową aplikację szkoleniową oraz platformę ruchu wspieraną przez technologię VR, był on jednym z pierwszych tego typu symulatorów na świecie. Dostawca – firma Best Driver z Poznania – używała go głównie do nauki i doskonalenia jazdy kierowców o krótkim stażu i niewielkim doświadczeniu.

Uznaliśmy, że to urządzenie mogłoby wspierać różne procesy w firmie transportowej, takie jak weryfikacja umiejętności kandydatów aplikujących do Raben, wprowadzenie nowych kierowców do organizacji („onboarding”), podnoszenie umiejętności manewrowania różnymi typami pojazdów (ciągnik + naczepa, zestawy z wymiennymi nadwoziami BDF itp.) oraz naukę jazdy ekologicznej czy defensywnej. Wszystkie te aktywności można byłoby realizować w sposób bardziej ekonomiczny i przyjazny dla środowiska, bez konieczności używania prawdziwej ciężarówki.

Przed decyzją o zakupie potencjał symulatora i aplikacji szkoleniowej został oceniony przez ekspertów Raben Transport, którzy dali wiele cennych wskazówek, czego brakuje albo co warto usprawnić. Pozytywny odbiór tego pomysłu utwierdził nas w przekonaniu, że przy odpowiednim wdrożeniu może to być narzędzie skutecznie poprawiające wiele parametrów, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na funkcjonowanie całej organizacji, takie jak liczba wypadków, uszkodzeń sprzętu transportowego oraz uszkodzeń towaru, koszty eksploatacji pojazdów czy spalania paliwa. Jednocześnie okazało się, że spółka Raben Transport od dłuższego czasu pracowała nad stworzeniem zespołu trenerów, którzy opiekowaliby się kierowcami i monitorowali ich wyniki. Symulator ze swoimi możliwościami świetnie wpisywał się w ten projekt i niejako przyśpieszył jego realizację.

Przedstawiliśmy Zarządowi pozytywną rekomendację dotyczącą symulatora, co po kilkunastomiesięcznej pracy zaowocowało pierwszym egzemplarzem, dostosowanym do bardzo konkretnych wymagań Grupy Raben. Oprogramowanie prototypu uwzględnia jazdę ciężarówkami z naszym logo, manewrowanie po Centrum Dystrybucyjnym Raben, scenariusze szkoleniowe o różnym stopniu trudności, rozmaite typy pojazdów i warunki pogodowe (wiatr, śnieg, deszcz, mgła, dzień, noc), różne rodzaje dróg (autostrady, drogi w górach, krajowe, w terenie zabudowanym), ruch innych pojazdów wpływający na pracę kierowcy lub wymuszający odpowiednie reakcje, wreszcie panel administracyjny trenera, który rejestruje wszelkie parametry z odbytych szkoleń.

Ważnym aspektem całego projektu, jeśli nie najważniejszym, była jego mobilność i elastyczność.  Ograniczenia lokalowe w wielu oddziałach, a równocześnie gabaryty oraz kompleksowość montażu i demontażu symulatora zadecydowały o tym, że został on umieszczony w specjalnym, umożliwiającym transport kontenerze. Cecha ta znacznie zwiększa jego efektywność: mobilny symulator pozwala wesprzeć proces rekrutacji czy szkoleń w wielu lokalizacjach, wszędzie tam, gdzie jest aktualnie potrzebny. W najbliższym czasie będzie używany głównie w Polsce i Czechach, a jeśli rozwiązanie się sprawdzi, kolejne symulatory zostaną zaimplementowane w innych oddziałach Raben w Europie.

Autor
csm_Przemyslaw_Ciesielski_1_6e7f9c38b1.jpg

Przemysław Ciesielski

R&D project manager

Raben Group