Raben logo
csm_1_VR_symulator_d54d5240b4.jpg

VR Truck Simulator okiem eksperta - Macieja Zwady, kierownika ds. rozwoju floty

2024.03.18

Możliwość poruszania się po różnych rodzajach dróg, w różnorodnych warunkach atmosferycznych i przy szybko zmieniającym się krajobrazie. Opcje manewrowania na parkingach, terminalach czy pod rampą. Do tego okulary VR, odwzorowujące autentyczne wnętrze ciężarówki, oryginalny fotel i kierownica – to wszystko sprawia, że Truck Simulator jest świetnym narzędziem do szkolenia kierowców i podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych. 

To ogromny zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w innowacyjnym projekcie Truck Simulator, który został zrealizowany przy udziale wielu zaangażowanych ekspertów z Grupy Raben. Celem tego przedsięwzięcia jest doskonalenie techniki jazdy kierowców w naszej firmie.

Kluczowe są tutaj dwa aspekty:

  1. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez doskonalenie techniki jazdy.
  2. Troska o środowisko naturalne – dzięki poprawie nawyków naszych kierowców możemy w znaczącym stopniu zredukować emisję CO2 do atmosfery.

Proces finalnego wdrożenia wymagał od nas wieloetapowych przygotowań. Istotne było dostosowanie i skalibrowanie samego symulatora, związane z dobraniem optymalnych warunków drogowych oraz uwzględnieniem praw fizyki, wynikających z zachowania się 40-tonowego zestawu ciężarowego na drodze. Musieliśmy wziąć pod uwagę warunki jazdy autostradą, drogami krajowymi, w terenie górzystym oraz możliwość manewrowania na terminalach czy parkingach, tak aby oddawały one jak najbardziej środowisko pracy naszych kierowców.

Zastosowana technologia gogli VR, które pokazują trójwymiarowy obraz wnętrza pojazdu ciężarowego, ruchoma platforma wraz z wbudowanym oryginalnym fotelem i kierownicą – identycznymi jak w jednym z użytkowanych przez nas modeli – gwarantują, że fizyka jazdy symulatorem jest maksymalnie zbliżona do rzeczywistych warunków prowadzenia ciężarówki.

Wykorzystanie symulatora daje nam przede wszystkim możliwość efektywnego wdrażania nowych kierowców, nawet tych bez doświadczenia w prowadzeniu zestawu. Kolejne korzyści z symulatora to:  

  1. szkolenie technik jazdy,
  2. weryfikowanie zachowań na drodze,
  3. możliwość ćwiczenia trudnych dla niektórych kierowców manewrów, takich jak: cofanie na zatłoczonych parkingach, wjazd pod rampy załadunkowe w terminalach itp.

Dla bardziej doświadczonych kierowców, którzy kwestie związane z jazdą oraz manewrowaniem mają już opanowane, szkolenia w symulatorze przebiegają w inny sposób. W tym przypadku wykorzystujemy urządzenie do obserwacji konkretnych zachowań na drodze. Możemy weryfikować poprawność zastosowania przez kierowców rozwiązań podnoszących efektywność jazdy ciężarówką, czyli wykorzystywanie tempomatu w warunkach jazdy drogą krajową, górzystą, autostradą, ale również w terenie zabudowanym. Planujemy doskonalić również kwestie związane z używaniem hamulców, np. czy kierowcy wykorzystują w odpowiednim stopniu hamulec silnikowy zamiast hamulca roboczego (nożnego) oraz sytuacje wzmożonego ruchu drogowego, gdy stosowana jest zasada toczenia pojazdu i wykonywanie jak najmniejszej ilości zatrzymań.

Wszystkie opisane elementy mają za zadanie zwiększyć świadomość naszych kierowców przez doskonalenie ich techniki jazdy. Symulator wydaje się świetnym narzędziem do pracy indywidulanej na linii instruktor-kierowca. Szkolenia będą regularnie przeprowadzane w ramach Działu Szkoleń w Raben Transport.

Autor
csm_Maciej_Zwada-min_de43451b31.jpg

Maciej Zwada

kierownik ds. rozwoju floty

Raben Transport