Bociany górą! – tak zadecydowali internauci, którzy wzięli udział w głosowaniu na ekoprojekty, zorganizowanym z okazji 90-lecia Grupy Raben. Koncepcja utworzenia oazy dla ptaków w Czechach uzyskała ponad 43% głosów, dzięki czemu otrzyma dofinansowanie od operatora logistycznego. Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się już w przyszłym roku.
Trzy inicjatywy na rzecz środowiska, 62 dni rywalizacji i ponad pół miliona oddanych głosów – finałowy etap ekologicznej podróży Eco2Way, będącej jednocześnie elementem jubileuszu Grupy Raben, dostarczył mnóstwo emocji. Spośród 21 miejsc w Europie, które ucierpiały wskutek ingerencji człowieka, wyłoniono ścisłą czołówkę, zaś decyzję, który projekt najbardziej zasługuje na dofinansowanie, Grupa Raben powierzyła swoim interesariuszom. Od 30 września do 30 listopada klienci i pracownicy firmy oraz wszyscy internauci mogli codziennie głosować na jeden z trzech projektów: ochrona nietoperzy w lasach w północnej części Badenii-Wirtembergii, oczyszczenie plaż we Włoszech dzięki użyciu podwodnego drona oraz budowa oazy dla bocianów białych w Czechach.
„W naszych filmach z trasy Eco2Way, można zobaczyć wiele miejsc narażonych na skutki zmian klimatycznych lub takich, które mocno ucierpiały z powodu ingerencji człowieka. Jeśli wspólnie nie zadbamy o naszą planetę już dzisiaj, nasze dzieci będą miały problem. – powiedział Ewald Raben, CEO Grupy Raben – „Dlatego, w ramach naszej 90. rocznicy postanowiliśmy zrobić nam i przyszłym pokoleniom wspólny prezent – sfinansować jedną z inicjatyw ekologicznych. Którą? Ten wybór pozostawiliśmy w rękach naszych interesariuszy.”
Walka była bardzo zacięta, a zwolennicy obu gatunków skrzydlatych stworzeń rywalizowali ze sobą do ostatniej chwili. Zwyciężył projekt pomocy bocianom w Czechach, uzyskując ponad 283 tys. głosów, co stanowi ponad 43% wszystkich oddanych w plebiscycie. Można zaryzykować stwierdzenie, że wygrał dosłownie o włos (czy może pióro) z ochroną nietoperzy w Niemczech, ponieważ miał nad nim przewagę niecałego tysiąca głosów. W czasie dwóch miesięcy trwania konkursu zagłosowano prawie 655 tys. razy, wzięli w nim udział miłośnicy przyrody z całego świata, od Polski po Japonię.
„Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez logistyki, jednak nie możemy ignorować wpływu, jaki niewątpliwie ma ona na środowisko. Grupa Raben jest tego świadoma, dlatego od dłuższego czasu, kierując się odpowiedzialnością społeczną, staramy się minimalizować to oddziaływanie. Jednym ze sposobów jest wspieranie projektów dotyczących ochrony przyrody – mówi Jakub Trnka, Dyrektor zarządzający Raben Logistics Czech. - Bardzo się cieszę, że to właśnie czeski projekt wygrał głosowanie. Jestem dumny, że zostaniemy partnerem generalnym tego przedsięwzięcia i po raz kolejny pomożemy osiągnąć szczytny cel – dodaje.
Zwycięska inicjatywa zakłada stworzenie w miejscowości Dvůr Králové nad Labem terenu z mokradłami i stawami o łącznej powierzchni 40 000 m2, co przyczyni się do wzrostu populacji bocianów białych z kilkudziesięciu do kilkuset rocznie oraz zwiększenia liczby gniazd i miejsc odpoczynku na trasach migracyjnych.
"Projekt spotkał się z ogromnym poparciem miłośników bocianów nie tylko z Czech, ale dosłownie z całego świata." - mówi David Číp ze Stacji Ratownictwa Rannych Zwierząt w Jaroměřu. – „Stoi przed nami piękne i ważne wyzwanie. Chętnie skorzystamy z aktywnego wsparcia publiczności, w tym firm i szkół, które mogą dołączyć do nas i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o przyrodzie w czasie zajęć integracyjnych. Zapraszamy wszystkich serdecznie. Chcielibyśmy podziękować partnerowi generalnemu projektu Grupie Raben, przedstawicielom miasta Dvůr Králové nad Labem oraz wszystkim miłośnikom bocianów za ich wsparcie.”
Ochrona ptaków wiąże się z ochroną wielu innych gatunków zwierząt (m.in. motyli, owadów, jaszczurek, żab) oraz roślin (tutaj konkretnie – rzadkich gatunków storczyków), a tym samym gwarantuje zdrowy ekosystem. Skorzystają na tym także ludzie, którzy potrzebują terenów podmokłych jako klimatyzacji, repozytorium gazów cieplarnianych oraz w celu zapobiegania suszy i powodziom. Projekt będzie realizowany przez organizację ČSOP JARO Jaroměř, rozpocznie się w przyszłym roku i zostanie podzielony na kilka etapów, które potrwają kilka lat. Każdego roku planowane jest zagospodarowanie min. 500 m2, postęp prac zależy od porozumienia z właścicielami gruntów oraz od tego, jak dużą część swoich gruntów są oni skłonni odstąpić lub sprzedać.
Mimo, że w finałowej trójce nie znalazła się żadna inicjatywa z Polski, krajowa przyroda odniosła korzyści z obchodów jubileuszu Grupy Raben w stylu eko. W październiku br. w Parku Narodowym Gór Stołowych posadzono 10 000 drzew – to ponad połowa sadzonek, jakie Grupa Raben ufundowała podczas ośmiu edycji akcji „E-faktura = wyższa kultura”, i aż 1/3 wszystkich dotychczasowych nasadzeń.
Please accept marketing-cookies to watch this YouTube video.
Najnowsze newsy
2024.11.15
TOP MARKA 2024: Grupa Raben po raz piąty jedną z 50 najsilniejszych medialnie marek i liderem rankingu branżowego
2024.10.30
Raben Transport wyróżniony w konkursie „Diamenty Zielonego Przemysłu”
2024.10.22
Raben w Wiskitkach - Oddział w CTPark Warsaw West otwarty
2024.10.11
Logistyka dziecinnie prosta? Zapraszamy na nową serię filmów od Raben
2024.10.04
Grupa Raben dołącza do programu Amazon Preferred Carrier
Klaudyna Polanowska - Skrzypek
PR Manager
klaudyna.polanowska-skrzypek@raben-group.com
+48 61 898 8307