Raben logo
csm_Raben_long_truck_road_transport-min_e06fa132e3.jpg

Poznaj Europę z Grupą Raben – Włochy od A do Z

2018.06.23
Rozpoczynamy cykl artykułów pod wspólnym hasłem „poznaj Europę z Grupą Raben”. Zapraszamy do wspólnej podróży po najciekawszych zakątkach Starego Kontynentu. Z nami dowiesz się jakie zwyczaje panują w danym kraju, a może nawet razem odkryjemy jego tajemnice…

Na dobry początek Włochy

 - Włochy to jeden z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Aktualnie, pod względem obrotów towarowych pomiędzy naszymi krajami jest to dla Polski kraj nr 4 w imporcie oraz numer 5 w eksporcie. Rynek polsko-włoski ze swoimi 100 mln mieszkańców w obu krajach stanowi ogromny potencjał do stałego i ciągłego rozwoju, – komentuje Maciej Zieliński, Dyrektor Dystrybucji Międzynarodowej, Raben Logistics Polska, - Warto poznać ten kraj nie tyko od strony biznesowej – dodaje.

Alfabetyczne podejście do prezentacji tego wspaniałego państwa rozpoczynamy od AMORE, czyli miłości po włosku. Dlaczego? Bo miłość dla mieszkańców Włoch to świętość! Najsłynniejsza para kochanków, Romeo i Julia, pochodzą przecież z Werony. Włosi za niezwykle istotną uważają też miłość do rodziny, przejawiającą się we wspólnym biesiadowaniu i tym, że mieszkają z rodzicami nawet do… 40 roku życia!

BUTY – oczywiście powszechnie wiadomo, że Włochy słyną z produkcji najlepszych butów na świecie i to nie dlatego że są krajem w kształcie buta. Natomiast mało kto wie, że pierwsze buty na obcasie były wytwarzane nie dla kobiet, ale dla mężczyzn! Z obuwniczych ciekawostek - buty Chopines, pierwowzór współczesnych koturnów, miały nawet 75 cm i były hitem modowym w historycznej Wenecji. Jednak w 1430 r. zakazano noszenia tego typu obuwia, gdyż powodowało groźne upadki. Na szczęście dziś wysokość obcasów jest znacznie niższa i o wiele bardziej bezpieczna. Dlatego wszystkim potrzebującym najmodniejszych butów z Włoch, Grupa Raben chętnie je przetransportuje!

CALCIO, czyli trochę o włoskim futbolu. Ten sport jest bardzo ważny dla Włochów. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Alessandro Del Piero, Roberto Baggio, Gianluigi Buffon, Paolo Maldini, czy Andrea Pirlo. Wszyscy to wielcy włoscy piłkarze!

DOLCE VITA! Włosi kochają życie i kochają żyć na całego. Prawdopodobnie dlatego, mogą poszczycić się wysoką średnią długości życia, która wynosi 82 lata i jest jednym z najlepszych wyników na świecie!

ESPRESSO - włoska kawa, która stawia na nogi. Mała czarna, pita do śniadania i na czczo, jest synonimem włoskiego smaku i leniwego przedpołudnia.

FONTANNY. Rzym to miasto fontann. Jest ich tam tak wiele, że do dzisiaj nie udało się policzyć, ile dokładnie, choć niektórzy twierdzą, że doliczyli się 2700 sztuk! Rzymianie i turyści kochają fontanny, a powodów tej miłości jest wiele. Dają wytchnienie w upalny dzień, są miejscem towarzyskich spotkań i niezastąpionym punktem orientacyjnym, a przede wszystkim to niepowtarzalne dzieła sztuki. Najbardziej rozpoznawalne są jednak fontanny: di Trevi, Panteonu i della Barcaccia. Turyści odwiedzający Rzym rocznie wrzucają ponad milion euro tylko do samej fontanny di Trevi.

GESTY to dla Włochów drugi język, pokazujący ich gorący temperament. Najbardziej obraźliwym gestem jest pokazanie równocześnie wskazującego i małego palca. Symbolizuje to przyprawianie  "rogów"  i zdradę. Z kolei przystawiając palec wskazujący do policzka i kręcąc nim raz w lewo, raz w prawo, Włosi pokazują zadowolenie ze zjedzonego posiłku.

HYMN - Nie tylko w polskim hymnie znajdziemy odwołanie do innego państwa, w tym wypadku włoskiej ziemi. Także włoski hymn nawiązuje do Polski. W jego ostatniej zwrotce znajduje się odwołanie do ówczesnej sytuacji politycznej Polski - czasu zaborów. Già l'Aquila d'Austria le penne ha perdute, il sangue d'Italia, il sangue Polacco bevé, col cosacco, ma il cor le bruciò. Czyli „już Austriacki orzeł stracił swe pióra. Krew włoską, krew polską pił wraz z Kozakiem lecz wypaliła mu serce”.

ITALO DISCO - to termin określający włoską elektroniczną muzykę dyskotekową z lat 80. XX wieku. Przed powstaniem terminu italo disco nurt ten określano terminem Spaghetti-Dance. Wśród najbardziej znanych wykonawców tej muzyki są: Francesco Napoli, Savage, Radiorama, czy Sabrina.

JĘZYK WŁOSKI.  W języku włoskim nie używa się liter: J, K, W, X, Y. Do lat 60.-tych XX w. język włoski używany był praktycznie głównie w literaturze. Każdy z regionów Italii miał i używał swoją własną mowę. Tak naprawdę to telewizja sprawiła, że język włoski stał się powszechnie używany. Dlatego to chyba dobrze, że jako Grupa Raben obsługujemy także branżę RTV i możemy zrealizować odpowiedni transport.

KOSTIUM KĄPIELOWY - Pierwsze wzmianki o strojach, przypominających nasze bikini, pochodzą z Rzymu. Modne Rzymianki nosiły je już w I w. p.n.e. Z czasem, w całych Włoszech ukształtowała się moda na bieliznę w stylu zbliżonym do naszych kostiumów kąpielowych. Świadczą o tym powstałe pod koniec III wieku n.e. mozaiki podłogowe w Villa Romana del Casale na Sycylii!

LIR  - Formalnie do 1999 roku, jednak faktycznie do roku 2002 płacono lirem włoskim. W leżącym na północny-zachód od Rzymu mieście Rieti mieści się nawet Pomnik Lira. Monument został wzniesiony ku czci dawnej włoskiej waluty w 2003 roku.

MAKARON. Przeciętny mieszkaniec Italii zjada rocznie prawie 26 kg tego przysmaku. Szacuje się, że w całych Włoszech jest blisko 300 rodzajów pasty. Do najpopularniejszych i znanych na świecie należą: spaghetti - długie nitki, penne - rurki, farfalle - kokardki, fusilli - świderki czy lasagne - płaski płat. Cała Europa lubi dobry włoski makaronu, a dzięki transportowi Raben, może delektować się włoską kuchnią!

NEAPOL - Miasto dziesiątków kościołów, Wezuwiusza i neapolitańskiej pizzy (podobno to tu w 1860 roku wypieczono pierwszą pizzę na świecie!), licznie odwiedzane przez turystów z całego świata, zwłaszcza podczas corocznego Cudu Świętego Januarego ku czci patrona miasta.

ORDINANZA 11 – to prawo ogłoszone przez burmistrza miasta Selia, które nie tylko zakazało umierania, ale także przewiduje grzywnę w przypadku jego złamania - każdy łamiący przepisy musi  zapłacić karę w wysokości 10 euro. Ale to nie wszystko! Zakazano nie tylko umierania, ale także chorowania na terenie miasta. Ten przepis, miał zachęcić do zmiany trybu życia, do większego dbania o swoje zdrowie oraz nawyki. Umierania zakazano także w innej włoskiej miejscowości - Falciano del Massico. Powód wprowadzenia takiego zakazu jest jednak bardziej prozaiczny - lokalny cmentarz został już zapełniony i nie bardzo można go powiększyć.

PECH. Pechowym dniem dla Włochów nie jest piątek 13, ale wtorek 17 dnia miesiąca. Liczba ta była przeklęta już w starożytnym Rzymie. Przesąd ten wywodzi się od tego, że dawniej na nagrobkach pisano „VIXI” co oznacza „on żył”. Po przestawieniu liter otrzymujemy liczbę VXII, która uważana jest za symbol nieszczęścia. Do dzisiaj spotkać można budynki, w których nie ma 17-tego piętra lub takiego numeru pokoju. Siedemnaście stało się dla wielu Włochów na tyle pechową liczbą, że Alitalia postanowiła usunąć ten rząd ze swoich samolotów. Jeśli o przesądach mowa, według Włochów otwarcie parasola w budynku przynosi pecha. Warto za to rozlewać wino! Jeśli rozleje się przez przypadek, na pewno przyniesie to szczęście! Cóż, Włosi produkują największą ilość win na świecie, więc może dlatego z uśmiechem przyjmują rozlanie tego trunku.

RZYM to pierwsze miasto w historii, które miało więcej niż milion mieszkańców. Liczba ta przekroczona została w 133 roku p.n.e. Trudno się temu nawet dziwić, skoro wszystkie drogi prowadzą do Rzymu! A dokąd prowadzi Twoja droga z Grupą Raben?

SAMOGŁOSKA. Każde włoskie słowo kończy się samogłoską. Może dlatego ten język jest tak melodyjny?

TWARDE PRAWO. Niecodzienne przepisy nie są może włoską specjalnością, ale i na tym polu kraj ten może się wykazać. Poza wspomnianym wcześniej zakazem umierania, przepisy mówią także o tym że nie można przebywać w nocy na plaży. Grozi za to mandat w wysokości nawet 1 000 euro. Nie można wynosić wody morskiej poza obszar plaży. A przebywając na plaży Eraclea, znajdującej się na weneckiej wyspie Lido, lepiej nie budować zamków z piasku. Lokalne prawo jasno mówi, iż wznoszenie jakichkolwiek konstrukcji z piasku jest tam po prostu zakazane!

UŚMIECH - Wybieracie się do Mediolanu? Pamiętajcie o uśmiechu! W tym mieście istnieje stare prawo nakazujące, aby ludzie ciągle uśmiechali się w miejscach publicznych, w przeciwnym wypadku stróż prawa może wypisać mandat. Zwolnieni od obowiązku uśmiechania się są pracownicy szpitali oraz uczestniczący w uroczystościach pogrzebowych.

VIGANELLA to znajdująca się w dolinie miejscowość, do której przez 83 dni w roku nie dochodzi światło słoneczne. W 2007 roku, aby częściowo rozwiązać ten problem, na pobliskiej górze zamontowano specjalne lustro, które odbija promienie słoneczne.

WATYKAN - Najmniejsze państwo świata, kraj w mieście i siedziba papieży, otoczone z 3 stron murami, codziennie odwiedzane przez 3000 osób.

ZABYTKI. Gdy myślimy o Włoszech, przed oczami pojawiają się nam Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Pałac Dożów w Wenecji. Są to najpopularniejsze atrakcje słonecznej Italii. Włochy kryją jednak o wiele, wiele więcej. Jest to prawdziwy raj dla miłośników zabytków. W końcu aż 60% światowego dziedzictwa kultury UNESCO znajduje się we Włoszech.

Na tym kończymy alfabetyczny i bardzo subiektywny opis Włoch. Paese che vai, usanza che trovi, czyli w wolnym tłumaczeniu „co kraj, to obyczaj”. Włochy to kolebka ludzi żywiołowych, rodzinnych i serdecznych. Kraj ten ma wiele do zaoferowania i to nie tylko dzięki swojej historii. Słońce, zabytki, pyszne jedzenie i uśmiechnięci ludzie – czego chcieć więcej? Znając jego specyfikę, zdecydowanie łatwiej nawiązać międzynarodowe porozumienie, a przy okazji pochwalić się znajomością faktów, które docenią lokalni mieszkańcy. A kiedy znajomości prywatne i biznesowe zostaną zawarte, wtedy warto skorzystać z usług Grupy Raben.

- Aby spełnić oczekiwania naszych polskich i włoskich klientów stworzyliśmy codzienne połączenia w obie strony pomiędzy naszymi oddziałami w Gliwicach oraz Chlebni k. Warszawy z oddziałami włoskimi w Cornaredo k. Mediolanu, Weronie i Bolonii. Jesteśmy przekonani, że unikatowe połączenia wahadłowe pomiędzy obydwoma krajami oraz wysoka jakość na etapie dystrybucji dostarczana przez naszych kolegów z partnerskiego Sittam we Włoszech, to klucz do sukcesu aktualnych oraz nowych klientów firmy Raben na kierunku włoskim. – podsumowuje Maciej Zieliński.

Pobierz ulotkę! Sprawdź jakie ciekawostki nie zostały wymienione w tekście i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić jeśli chodzi o transport towarów do i z Włoch.