Raben logo
csm_Pasieki_w_Raben_fed071bb17.jpg

Logistyka i pasieka – zgrany duet!

Grupa Raben wspiera pszczoły w ramach projektu „Drive to bee”
2021.11.18

Pszczoły uwijające się wokół uli, pszczelarze w specjalnych strojach, miodobranie – to nie obrazek sielskiej wsi, ale centrala jednego z największych operatorów logistycznych w Europie. W tym roku w Grupie Raben wystartował społeczno-ekologiczny projekt pomocy pszczołom pod hasłem „Drive to bee”. W podpoznańskim Robakowie stanęła pasieka złożona z pięciu uli, którą opiekują się wolontariusze – pracownicy firmy.

Przypadający w 2021 roku jubileusz 90-lecia Grupy Raben był okazją nie tylko do spojrzenia wstecz i podsumowań, ale także podjęcia ciekawych i ważnych inicjatyw, które zaprocentują w przyszłości. Jedną z nich jest „Drive to bee” – akcja, dzięki której Raben stawia pierwszy krok w kierunku ochrony populacji pszczół i poprawy wrażliwego ekosystemu. Jej partnerem merytorycznym jest firma Pszczelarium, promująca pszczelarstwo i specjalizująca się w zakładaniu miejskich pasiek.

W maju bieżącego roku centrala Grupy Raben stała się dodatkowo domem dla tysięcy pszczół. W przestrzeń na tyłach siedziby firmy w Robakowie naturalnie wkomponowano pięć uli. Wolontariusze, którzy zadeklarowali chęć udziału w projekcie, przeszli szkolenie, by móc profesjonalnie opiekować się pszczołami. Obecnie w to przedsięwzięcie bezpośrednio zaangażowana jest 9-osobowa grupa Beehaterek i Beehaterów, zaś wszyscy pracownicy otrzymują wieści i ciekawostki z życia pracowitych owadów za pośrednictwem newslettera. Efektem wiosenno-letniej pracy mieszkańców Pasieki Raben było pierwsze miodobranie, podczas którego uzyskano 30 litrów doskonałego miodu nawłociowego. Mogli go skosztować pracownicy Grupy, również z innych krajów – polski oddział chce w ten sposób zachęcić ich do zaadaptowania akcji lokalnie na swoich rynkach.

To kolejny już projekt ekologiczny realizowany przez Raben w ramach wspierania bioróżnorodności, a wybór pszczół jako swoistych beneficjentów nie jest przypadkowy.

Postawiliśmy na pszczoły nie tylko z troski o środowisko. Pasieka Raben jest odzwierciedleniem tego, jak pracujemy i jakim jesteśmy zespołem. Podobnie jak pszczoły każdego dnia opuszczamy nasz perfekcyjnie zorganizowany ul, przemierzamy wielokilometrowe trasy, aby dotrzeć do celu, a potem bezpieczne wrócić do bazy. Współpracujemy ze sobą i wspieramy się w codziennych wyzwaniach, by osiągnąć jeden wspólny cel” – tłumaczy Anita Koralewska-Ratajczak, Head of HR w Grupie Raben. – „Świat logistyki i pszczół mają ze sobą wiele wspólnego – chcemy to pokazać innym!” – dodaje.

„Drive to bee” jest dowodem odpowiedzialnego podejścia Grupy Raben do ekologii i środowiska, świadomości trudnej sytuacji pszczół w Polsce i na całym świecie. „Logistyczna” pasieka pomaga edukować, jak ważną rolę w przyrodzie odgrywają te owady, inspirować do działania i zarażać innych ideą pszczelarstwa. Warto zauważyć, że przynosi ona korzyści nie tylko w wymiarze środowiskowym, ale także społecznym. 

Nasz pszczeli projekt stworzył nową przestrzeń dla talentów i pasji pracowników. Spotkania w pasiece i wspólne doglądanie pszczół bardzo zintegrowały woluntariuszy i dały im impuls do propagowania idei „Drive to bee” wśród innych, m.in. lokalnych społeczności. Edukacja proekologiczna stanowi bardzo ważny aspekt tej akcji”  – mówi Beata Szymczak, Strategic HR Business Partner w Grupie Raben.

W lipcu firma gościła u siebie dzieci na wakacyjnych warsztatach pszczelarskich, zaś we wrześniu jeden z Beehaterów przeprowadził zajęcia edukacyjne w poznańskim przedszkolu. A to dopiero początek przygody Raben z pszczołami. Planowane jest rozszerzenie projektu na inne oddziały Grupy – w kraju i za granicą. W przyszłym roku „Drive to bee” wystartuje między innymi w Czechach, Niemczech, Holandii, Włoszech i na Węgrzech.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie https://www.drivetobee.com/