Grupa Raben publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju 2024

2025.04.03

„Building foundation for future growth” – pod takim tytułem ukazał się Raport Zrównoważonego Rozwoju Grupy Raben za rok 2024. Operator logistyczny udowadnia, że niezależnie od rynkowych wyzwań warto kontynuować działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, bo jeśli są prowadzone konsekwentnie i z zaangażowaniem, dają znakomite efekty.

Gdy otoczenie ekonomiczne i sytuacja geopolityczne są niespokojne, zrównoważony rozwój może zejść na dalszy plan. Jednak nie w Grupie Raben. W 2024 r. firma nie zwolniła tempa i miała ku temu ważne powody – już w 2025 r. powinny zostać osiągnięte wybrane cele ogłoszone w strategii ESG. Podobnie jak wiele europejskich przedsiębiorstw i cała branża TSL, Raben mierzył się z licznymi wyzwaniami. Mimo to, jako duży i stabilny operator z wieloletnim doświadczeniem, zamknął rok wzrostem przychodów, a dodatkowo przygotowując się do uruchomienia operacji na szesnastym już rynku. Od kwietnia 2025 r. częścią Grupy Raben jest nowa spółka Raben Sieber w Szwajcarii, dzięki czemu usługi operatora obejmą wszystkie kraje DACH.

W Raben łączymy wzrost biznesowy z odpowiedzialnością za przyszłość – nie tylko dla naszych klientów, ale dla całego ekosystemu, którego jesteśmy częścią. Dlatego pracując nad osiągnięciem wyników finansowych, nie możemy tracić z oczu innych celów, dotyczących ładu korporacyjnego, naszego oddziaływania na środowisko i społeczeństwo. To wszystko – zgodnie z tytułem najnowszego raportu – buduje fundamenty przyszłego wzrostu, który powinien równie mocno opierać się na skutecznie realizowanej strategii biznesowej, jak i strategii ESG – mówi Ewald Raben, CEO Grupy Raben. – Jesteśmy częścią globalnego łańcucha wartości, a nasze działania pozwalają z jednej strony zaangażować w zrównoważony rozwój naszych dostawców, a z drugiej – wspierać naszych klientów w realizacji ich własnych zobowiązań.

Rok 2024 przyniósł realizację wszystkich pięciu celów zrównoważonego rozwoju wpisanych do umowy kredytowej SLL (Sustainability-Linked Loan): 

  1. Obniżenie intensywności emisji w budynkach i magazynach – 79,9% (cel: 27,5%)
  2. Obniżenie intensywności emisji w transporcie – 7,5% (cel: 7,5%)
  3. Udział pojazdów ciężarowych spełniających normy środowiskowe – 96,6% (cel: 87%)
  4. Udział kobiet na stanowiskach menedżerskich – 33,75% (cel: 33%)
  5. Wynik oceny EcoVadis – 71 punktów (cel: 67 pkt)

Punkty uzyskane w rankingu Ecovadis zaowocowały nie tylko srebrnym medalem dla Grupy Raben, ale także miejscem w ścisłej czołówce (2%) najbardziej zaawansowanych firm zajmujących się transportem drogowym. Ponadto Grupa Raben przyjęła bardziej ambitne cele dekarbonizacyjne – zobowiązała się do redukcji emisji w zakresie 1 i 2 o 60,4% do 2032 r. oraz zaangażowania 79% przewoźników w działania na rzecz dekarbonizacji (do 2027 r.). 

- Raport zrównoważonego rozwoju to doskonałe narzędzie, by poinformować interesariuszy o naszym zaangażowaniu w obszarach ESG. Ale to też okazja, by po prostu pochwalić się dokonaniami, bo w 2024 roku w wielu dziedzinach poczyniliśmy naprawdę duże postępy. Termin, jaki sami sobie wyznaczyliśmy dla poszczególnych celów, jest już bliski, ale niektóre z nich zrealizowaliśmy już w minionym roku. To dla nas wielki powód do dumy – mówi Ewelina Jabłońska-Gryżenia, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Raben

Najważniejszym osiągnięciem w skali całej Grupy jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 o 35,5% w porównaniu do roku 2020, a także zwiększenie udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych do 96,3% (energia elektryczna zabezpieczona umową PPA oraz certyfikatami z gwarancją pochodzenia oraz w mniejszym zakresie energią elektryczną z własnych instalacji). 

Do sukcesu na drodze do ograniczenia emisji przyczyniły się również projekty realizowane w ramach zielonej logistyki. W 2024 r. oddano do użytku kolejne już magazyny zaprojektowane w oparciu o niskoemisyjny standard Grupy Raben: w Białymstoku, Kaliszu, Łomży i Wiskitkach w Polsce oraz w Regensburgu w Niemczech.

Kluczowym wyzwaniem z punktu widzenia transformacji klimatycznej niezmiennie pozostaje transport drogowy. Operator logistyczny działał również na polu elektromobilności, systematycznie rozwijając zarówno infrastrukturę, jak i flotę (dotychczasowy, planowany nakład ma wynieść 20 mln EUR). Ponadto Grupa Raben zwiększyła wykorzystanie biopaliwa: do Niderlandów, Niemiec i Austrii, gdzie już wcześniej można było tankować HVO100, dołączyły Czechy i Polska (łącznie 12% floty należącej do Grupy Raben zasilane jest tym biopaliwem) .

Najważniejszy filar Grupy Raben stanowią ludzie, co znalazło swój wyraz w samym raporcie. Jako przedsiębiorstwo wielonarodowe, które zatrudnia ponad 12 tys. osób w 16 europejskich krajach, Grupa Raben aktywnie wspiera przestrzeganie praw człowieka w całym łańcuchu wartości oraz promowanie godnych warunków pracy. Firma jest jednym z sygnatariuszy inicjatywy Responsible Trucking działającej na rzecz poprawy warunków pracy kierowców. Niezmiennie kluczowym tematem prezentowanym w raporcie są działania na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Troską o zdrowie i bezpieczeństwo, stałym integrowaniem, motywowaniem i podnoszeniem kompetencji swoich pracowników Grupa Raben pokazuje, jak wielką wartością są dla niej ludzie – People with drive.

 

Pełna wersja raportu dostępna tutaj: https://api.raben-group.com/fileadmin/PDF_files/Raben_Group_Sustainability_Report_2024.pdf

Kluczowe wskaźniki ESG: https://api.raben-group.com/fileadmin/CSR/Raben_ESG_Key_Indicators.pdf