Raben logo
csm_Raben_long_truck_road_transport_eco2way_1-min_4b6453c941.jpg

Środowisko – nasza wspólna sprawa

2018.06.28
Rozwój niskoemisyjnej floty pojazdów, inwestycje w energooszczędne budynki, wspieranie wyższego poziomu segregacji odpadów, elektroniczne faktury. To tylko kilka z prośrodowiskowych działań podejmowanych przez Grupę Raben.

Eksperci zajmujący się tematyką zrównoważonego rozwoju, biorący udział w badaniu „The 2017 Climate Survey. Evaluating Progress on Climate Change” wskazali najważniejsze strategie, jakie w celu przeciwdziałania zmianom klimatu powinny wdrażać przedsiębiorstwa. Aż 79 proc. respondentów stwierdziło, że firmy powinny stawiać na stałe zmniejszanie zużycia dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw. Grupa Raben od lat wpisuje się w te trendy.

Coraz bardziej ekologiczny transport

Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie pozostawiają złudzeń: spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, aż 36 znajduje się w Polsce. Za znaczną część zjawiska smogu odpowiadają samochody. To nie tylko dym wydobywający się z rur wydechowych (stanowiący około 7 % pyłu komunikacyjnego), ale też drobiny ze ścierających się klocków hamulcowych i opon oraz pył wzbijany przez przejeżdżające samochody. A aut ciągle przybywa.

Właśnie dlatego, od lat Grupa Raben systematycznie zastępuje swoje pojazdy nowszymi, spełniającymi coraz bardzie restrykcyjne normy. Dziś flota będąca pod bezpośrednią kontrolą spółek Grupy Raben w 100 proc. składa się z pojazdów spełniających normy Euro 5 i Euro 6. Natomiast, już w 2017 r. udział środków transportu spełniających te normy stanowił 50 % wszystkich pojazdów będących w dyspozycji Grupy Raben w Polsce. Takie działania przynoszą także wymierne efekty. W 2015 r. emisja CO2 wynosiła 75,22 kg na 100 km. Rok później spadła do 70,76 kg.

Jazda „na pusto” to nie tylko zmora przewoźników ale i grzech przeciwko środowisku. Dlatego, Grupa Raben stara się zminimalizować ilość tras, które, należące do niej pojazdy pokonują bez załadunku. Stawia zatem na właściwy dobór naczep, aby efektywnie wykorzystać przestrzeń załadunkową oraz zwiększyć elastyczność w planowaniu dostaw i odbiorów przesyłek.  Tylko w ostatnich latach flota została poszerzona o:

  • naczepy double deck pozwalających na piętrowe układanie palet,
  •  kontenery BDF typu „swap body” (nadwozie wymienne), które w transporcie drogowym mogą być łączone na przyczepach tworząc tandemy, a ponad to dają swobodę w przeładunkach (szczególnie intermodal),
  • naczepy typu City Liner – ze względu na liczbę osi pozwalają na wjazd do centrum miast ciągnikiem siodłowym, a w odróżnieniu od przeciętnych, największych samochodów dostawczych, czyli tzw. „średniaków” – pozwalają na załadunek do 10 palet więcej (27 pojemność całkowita)
  • dodatkowo, tam gdzie prawo na to pozwala, wykorzystujemy możliwość wyposażenia ciągnika w kontener BDF i połączenia go z naczepą typu double deck w tzw.  „Combi Train”.

Dzięki zastosowaniu powyższych rozwiązań możemy lepiej zarządzać przepływem towarów przy bardziej efektywnym wykorzystaniu przestrzeni załadunkowej. Dla naszych klientów oznacza to oszczędności środowiskowe na danej przesyłce, czyli palecie.

Nowoczesne, energooszczędne budynki

Grupa Raben  w Polsce co roku oddaje do użytku nowe obiekty. Dziś jest to już 500 tys. m2 powierzchni magazynowych. Stosowane w nich rozwiązania, maja niebagatelny wpływ na mniejsze zużycie energii. To m.in. automatyczne systemy oświetlenia LED, zaawansowane technologicznie ogrzewanie gazowe, termiczna izolacja platform ramp hydraulicznych, dzięki której cieplejsze powietrze nie ucieka z budynku podczas załadunku. Stosowanie mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, a do tego świetliki zapewniające dostęp do naturalnego światła i agregaty prądotwórcze, pokrywające 100% zapotrzebowania w energię elektryczną.

Istotna pozostaje również wysokość budynków pozwalająca pomieścić od 7% do 24% więcej palet, a przez to ograniczyć zużycie gazu i energii elektrycznej w przeliczeniu na jedną magazynowaną paletę. Te działania znajdują odzwierciedlenie w danych dotyczących średniego zużycia prądu. W Raben Logistics Polska i Raben Transport wynosi ono 4,79 kWh/m2 w miesiąc, we Fresh Logistics Polska (w której dla utrzymania temperatury 0-6 stopni Celsjusza używane są specjalne agregaty prądotwórcze) - 24,24 kWh/m2 na miesiąc.

W głównej siedzibie Grupy Raben w Polsce – Tulip House w Robakowie k. Poznania zastosowano rozwiązania umożliwiające zmniejszenie zużycia prądu i ciepła. Osiągnięty w tym budynku poziom zapotrzebowania na energię pierwotną był niższy niż o 31,1% od wymagań dla tzw. budynku referencyjnego.

Mniej papieru, mniej odpadów

Grupa Raben stara się również ograniczać zużycie papieru, angażując jednocześnie swoich pracowników w akcje sadzenia drzew, w ramach inicjatywy „e-faktura=wyższa kultura”. Klienci i dostawcy, którzy zgodzą się, by otrzymywać elektroniczne dokumenty zamiast ich papierowych wersji mogą być pewni, że za każdą taką zgodą, w ich imieniu zostanie posadzone jedno drzewo. Jak dotąd takich drzew posadzono około 10 tys., które – według wyliczeń – mogą zneutralizować około 5 tys. ton CO2.

Innym projektem mającym na celu ograniczenie papieru jest jego eliminacja w transporcie. Do końca tego roku planowana jest eliminacja papieru na etapie przyjęcia towaru od klienta przez kierowcę i na wahadłach (brak sortowania dokumentów na magazynach). Konieczność posiadania papierowej wersji dokumentów przez kierowców pozostanie tylko na etapie dostaw. Poza tym, oczywiście na co dzień także wspieramy oszczędność w tym zakresie np. poprzez predefiniowanie ustawień drukowania we wszystkich tego typu urządzeniach w Grupie Raben, aby drukować dwustronnie, a także poprzez stosowne komunikaty ekologiczne w podpisach e-mail.

Istotnym zagadnieniem pozostaje również segregacja odpadów. W 2017 r., który w Raben Logistics Polska wyniósł on aż 96 %.

Grupa Raben doceniona

Te i inne działania Grupy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) zostały docenione m.in. w 12. edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Pełne zestawienie i omówienie rankingu ukazało się na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” 18 czerwca. Od 2018 r. organizatorem ROF jest Koźmiński Business Hub. Partnerami merytorycznymi są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Global Compact Network Poland. Za weryfikację odpowiada Deloitte. Autorami zestawienia są prof. Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, dziennikarz. Wśród 70 firm i organizacji Grupa Raben zajęła drugie miejsce w zestawieniu branżowym: „usługi, handel i transport” oraz szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej

Takie firmy są doceniane też przez klientów, którzy zwracają uwagę nie tylko na jakość oferowanych towarów i usług, ale również na działania z zakresu CSR. Według Marcina Grzybka z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wśród klientów deklarujących się jako odpowiedzialni konsumenci, 7 proc. wybiera produkty firm postępujących etycznie. Odsetek nie jest może powalający, ale na pewno zauważalny. Jeszcze dalej idą deklaracje Polaków. Aż 90 proc. uważa, że zapewnienie odpowiednich warunków pracy czy wynagrodzeń, a także działania z zakresu ochrony środowiska są potrzebne, a przynajmniej godne pochwały.

Źródła:

Grzybek M.: CSR w badaniach w 2017 roku, „Raport. Odpowiedzialny biznes w Polsce 2017”, Forum Odpowiedzialnego Biznesu