Raben logo
csm_2X4A6912_2af60c6604.jpeg

Spółka Fresh Logistics Polska nagrodzona za innowacyjność

2022.01.04
Fresh Logistics Polska, spółka Grupy Raben zajmująca się kompleksowymi usługami logistycznymi w temperaturze kontrolowanej, została doceniona za innowacyjne podejście do biznesu. Redakcja Gazety Finansowej i Home&Market doceniła aplikację MyPlan, dzięki której świeże produkty spożywcze terminowo trafiają na sklepową półkę.

Fresh Logistics od lat realizuje program ciągłego doskonalenia biznesu Better Everyday, oparty o narzędzia lean management, skupiając się na realizowaniu procesów w taki sposób, aby budowały wartość dodaną dla klienta. Firma stawia na innowacyjność poprzez informatyzację i integrację systemów operacyjno-informatycznych. Najlepszym tego dowodem jest aplikacja MyPlan, będąca wsparciem w utrzymaniu terminowych wyjazdów/przyjazdów towarów do magazynów.

Koncepcja aplikacji MyPlan została wypracowana przez pracowników w ramach programu Better Everyday. Zespoły zaczynały pracę nad terminowością od zwykłej kartki papieru, problem solving, pomiarów, szukania marnotrawstw. W miarę pogłębiania tematu tworzone były narzędzia w Excel czy SQL, których użyteczność weryfikowana była podczas codziennych operacji. Rozwiązanie wpisało się w codzienną rutynę pracy, w widoczny sposób poprawiło wyniki terminowości wyjazdów. W związku z tym została podjęta decyzja o przeniesieniu przygotowanych rozwiązań na platformę MyRaben, wprowadzenie centralnego zarządzania aplikacją, zintegrowanie aplikacji z systemem transportowym (TMS). Rozwiązanie zostało przekazane do użytku we wrześniu 2020. W lutym 2021 został rozpoczęty drugi etap projektu. Zakres drugiej fazy zakładał integrację MyPlan z takimi aplikacjami jak XDockNavi, MySlot, Terber czy Elcar oraz interfejs zwrotny z MyPlan do TMS.

Aplikacja MyPlan wizualizuje plany wyjazdów i przyjazdów do magazynu oraz ich status wykonania. Znaczącą rolę w aplikacji ma sposób prezentowania tras do obsługi. Przygotowywany przez Dział Transportu plan w TMS jest odzwierciedlany w formie graficznej. Forma ta umożliwia szybką ocenę poprawności planu, wąskich gardeł czy możliwości optymalizacyjnych. Forma wizualna pomaga też w zatwierdzeniu planu tras pomiędzy kierownictwem transportu i magazynu. Dział Transportu jest zobligowany do przygotowania planu, który uwzględnia ograniczenia magazynu i weryfikuje zasoby transportowe. Dział Magazynu odpowiada za terminową realizację planu potwierdzonego z transportem oraz zapewnienie zasobów magazynowych. Z kolei w procesie obsługi przesyłek, pracownicy magazynu mają udostępnioną wizualizację tras podobną do tablicy przylotów/odlotów na lotnisku. Trasy „wskakują” na tablicę w zaplanowanych wcześniej przedziałach czasowych z podstawowymi informacjami odnośnie trasy i oczekiwanymi czasami operacyjnymi. Tablica wyposażona jest w system andonów, które są uruchamiane w przypadku zagrożenia braku terminowości.

Rok 2021 to kolejne prace nad poszerzeniem użyteczności aplikacji MyPlan. W 2021 roku została przygotowana siostrzana aplikacja o nazwie MyTractor, która pozwala zarządzać podstawianiem naczep pod załadunek. Polecenia z MyPlan  przekazywane są do MyTractor, odmeldowywane przez pracowników przy dokach załadunkowych i przesyłane do MyPlan.  W przygotowaniu jest kolejna tablica MyPlan, która będzie ułatwiała obsługę tras odbiorowych i komunikację pomiędzy Działem Transportu i Działem Obsługi Klienta. – podsumowuje Agnieszka Niemira, Menedżer ds. Doskonalenia Procesów Biznesowych, Fresh Logistics Polska.