Raben logo
csm_Nurnberg__12__019891b1e7.jpg

Oznakowanie towarów niebezpiecznych

w transporcie drogowym
wg umowy ADR
2018.09.17
Pod nazwą „umowa ADR” kryje się zestaw zasad regulujących międzynarodowy transport drogowy towarów niebezpiecznych. Celem ich jest znaczne zwiększenie bezpieczeństwa zarówno dla kierowcy, innych ogniw w łańcuchu logistycznym, jak i reszty uczestników ruchu drogowego.

Na początek odrobina historii, czyli ADR w zarysie. Pod skrótem ADR kryją się francuskie słowa Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route. Umowa, o której mówimy, zawarta została w 1957 roku w Genewie, a osiemnaście lat później przyjęta została przez Polskę. W tej chwili do wspólnych zasad stosuje się aż 47 państw europejskich. ADR nie jest monolitem! Ustawa nowelizowana jest co dwa lata, aby zgodna była z duchem czasów i zmianami w prawie oraz technologii. Jednak aby ułatwić firmom transportowym wdrażanie nowych zasad, przyjęło się, że przez pierwsze pół roku od wejścia noweli w życie, stosować można jej starszą wersję. 

Ze względu na zmienione europejskie przepisy transportu drogowego dotyczące utraty dobrej reputacji Przewoźnika, w tym artykule skupimy się tylko na oznakowaniu sztuk przesyłek. Bowiem zgodnie z klasyfikacją naruszeń w transporcie drogowym, niewłaściwe oznakowanie może spowodować najpoważniejsze naruszenie, które powoduje utratę dobrej reputacji firmy transportowej. Dalszy ciąg konsekwencji dla przewoźników związany z powyższym ciągle jeszcze nie jest znany, ponieważ Ministerstwo Infrastruktury nie opublikowało jeszcze przepisów w tym zakresie  (rozważane kary – odebranie licencji transportowej na 3 lata, zmniejszenie ilości pojazdów objętych licencją).

Oznakowanie sztuki przesyłki

Oznakowanie towarów niebezpiecznych musi być przede wszystkim zrozumiałe, czytelne  i trwałe. W ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych czytamy również, że wielkość znaków i nalepek powinna być zgodna z wymaganiami zawartymi w dziale 5.2 Umowy ADR.

W przypadku DPPL, czyli Dużych pojemników do przewozu luzem (z ang. Intermediate Bulk Container), takie samo oznaczenie powinno się znajdować na dwóch przeciwległych stronach).

Towary pakowane w ilościach ograniczonych „LQ” (Dział 3.4 Umowy ADR)

Opakowania powinny być zaopatrzone w poniższe nalepki i znaki:

  • Znak  LQ
  • Strzałki kierunkowe tylko jeśli są wymagane

Towary w pakowane w ilościach wyłączonych (Dział 3.5 umowy ADR)

Na opakowaniu powinien być zastosowany  - „Znak dla ilości wyłączonych” (* - należy podać pierwszą cyfrę lub pojedynczy numer nalepki ostrzegawczej. A w dziale 3.2 dla każdego towaru zawartego w tej sztuce przesyłki, ** - w wypadku, kiedy nazwa nadawcy lub odbiorcy nie jest umieszczona w innych miejscach sztuki przesyłki, takie informacje powinny być umieszczone na tym znaku.)

Opakowanie zbiorcze

Towary niebezpieczne załadowane do opakowań transportowych – palety, skrzynie powinny być oznaczone napisem „ Opakowanie zbiorcze”. Ważne jest, by wysokość liter, którymi opisujemy przesyłkę, miała co najmniej 12mm. Jeśli znaki i nalepki ostrzegawcze ze sztuk przesyłek nie będą widoczne, należy je powtórzyć na opakowaniu zbiorczym.

Zachęcamy do zapoznania się z grafiką.

Autor
csm_Raben_Grazyna_Lukasik_b07b43bd2e.jpg

Grażyna Łukasik

SHE (Safety, Health and Environment) Manager

Raben Management Services