Na początek odrobina historii, czyli ADR w zarysie. Pod skrótem ADR kryją się francuskie słowa Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route. Umowa, o której mówimy, zawarta została w 1957 roku w Genewie, a osiemnaście lat później przyjęta została przez Polskę. W tej chwili do wspólnych zasad stosuje się aż 47 państw europejskich. ADR nie jest monolitem! Ustawa nowelizowana jest co dwa lata, aby zgodna była z duchem czasów i zmianami w prawie oraz technologii. Jednak aby ułatwić firmom transportowym wdrażanie nowych zasad, przyjęło się, że przez pierwsze pół roku od wejścia noweli w życie, stosować można jej starszą wersję.
Ze względu na zmienione europejskie przepisy transportu drogowego dotyczące utraty dobrej reputacji Przewoźnika, w tym artykule skupimy się tylko na oznakowaniu sztuk przesyłek. Bowiem zgodnie z klasyfikacją naruszeń w transporcie drogowym, niewłaściwe oznakowanie może spowodować najpoważniejsze naruszenie, które powoduje utratę dobrej reputacji firmy transportowej. Dalszy ciąg konsekwencji dla przewoźników związany z powyższym ciągle jeszcze nie jest znany, ponieważ Ministerstwo Infrastruktury nie opublikowało jeszcze przepisów w tym zakresie (rozważane kary – odebranie licencji transportowej na 3 lata, zmniejszenie ilości pojazdów objętych licencją).
Oznakowanie sztuki przesyłki
Oznakowanie towarów niebezpiecznych musi być przede wszystkim zrozumiałe, czytelne i trwałe. W ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych czytamy również, że wielkość znaków i nalepek powinna być zgodna z wymaganiami zawartymi w dziale 5.2 Umowy ADR.
W przypadku DPPL, czyli Dużych pojemników do przewozu luzem (z ang. Intermediate Bulk Container), takie samo oznaczenie powinno się znajdować na dwóch przeciwległych stronach).
Towary pakowane w ilościach ograniczonych „LQ” (Dział 3.4 Umowy ADR)
Opakowania powinny być zaopatrzone w poniższe nalepki i znaki:
Towary w pakowane w ilościach wyłączonych (Dział 3.5 umowy ADR)
Na opakowaniu powinien być zastosowany - „Znak dla ilości wyłączonych” (* - należy podać pierwszą cyfrę lub pojedynczy numer nalepki ostrzegawczej. A w dziale 3.2 dla każdego towaru zawartego w tej sztuce przesyłki, ** - w wypadku, kiedy nazwa nadawcy lub odbiorcy nie jest umieszczona w innych miejscach sztuki przesyłki, takie informacje powinny być umieszczone na tym znaku.)
Opakowanie zbiorcze
Towary niebezpieczne załadowane do opakowań transportowych – palety, skrzynie powinny być oznaczone napisem „ Opakowanie zbiorcze”. Ważne jest, by wysokość liter, którymi opisujemy przesyłkę, miała co najmniej 12mm. Jeśli znaki i nalepki ostrzegawcze ze sztuk przesyłek nie będą widoczne, należy je powtórzyć na opakowaniu zbiorczym.
Zachęcamy do zapoznania się z grafiką.
Grażyna Łukasik
SHE (Safety, Health and Environment) Manager
Raben Management Services
Najnowsze newsy
2025.04.04
Grupa Raben na targach Transport Logistic 2025 w Monachium
2025.04.03
Grupa Raben publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju 2024
2025.03.28
Daj rzeczom drugie życie, a komuś szansę na lepsze jutro! - Raben Transport ponownie pomaga
2025.03.27
Raben Transport z tytułem Przewoźnik Roku 2024 przyznanym przez Żywiec Zdrój S.A.
2025.03.19
Raben Group i Mars: kolejny krok w strategicznej współpracy