Raben logo
Raben Fresh warehouse controlled temparature

Optymalizacja procesów podstawą

udanego biznesu
2018.09.18
W obliczu wyzwań, które niesie za sobą rozwój, rynek handlu zmienia się dynamicznie. Aby zachować konkurencyjność każdy element łańcucha dostaw musi być maksymalnie efektywny. Podstawą tego jest wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych i optymalizacyjnych, które przekładać się będą na komfort finalnego odbiorcy – klienta. Co zrobić, żeby zoptymalizować procesy w łańcuchu dostaw? Z jakich technologii korzystać? Gdzie szukać oszczędności kosztowych i środowiskowych? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można na ćwierci metra kwadratowego.

Wie o tym doskonale Grupa Raben, niekwestionowany lider w zakresie co-manufacturingu oraz co-packingu. W 2017 roku, w ramach działalności firmy, wyprodukowano ponad 450 tysięcy różnego rodzaju standów na rynki krajów Europy Centralnej i Zachodniej. Usługi pakowania i konfekcjonowania produktów realizowane są  dla ponad 100 klientów z różnych branż, od szeroko pojętego FMCG, przez branżę chemiczną, auto-motive, handel, odzieżową oraz elektroniczną. Jednak aż 70% klientów firmy to branża spożywcza. Podążanie za trendami rynkowymi i nowościami technologicznymi to element strategii biznesowej firmy. Inwestycje w prace badawcze oraz rozwój technologiczny wspierają ofertę Grupy podnosząc jej konkurencyjność. Raben korzysta ze sprawdzonych dostawców usług, którzy uzupełniają działalność firmy i generują oszczędności, nie tylko finansowe ale też w czasie realizacji usługi oraz gwarantują jej terminowość.

Naszych klientów traktujemy po partnersku. Wdrażamy rozwiązania szyte na miarę, aby prowadzić jak najbardziej zrównoważony model biznesowych, przy zachowaniu najwyższej jakości usługi i produktu. Bardzo istotnym elementem w naszej codzienności biznesowej jest doradztwo. Prowadzimy szkolenia dla klientów, które pokazują niuanse pracy w co-manufacturingu oraz co-packingu, co przekłada się na zacieśnianie współpracy i wspólne wypracowywanie najbardziej optymalnych rozwiązań - komentuje Łukasz Dubina, z-ca Dyrektora Usług Dodanych w Raben Logistics Polska.

Wykorzystywanie przez klientów palet drewnianych ¼ to dla copackera szereg wyzwań, takich jak: dostępność palet na rynku szczególnie w okresie wzmożonej sprzedaży, zróżnicowana jakość nośników, w tym duża wilgotność drewna, problemy z wymiarami palet, co wpływa na odpowiedni montaż standów. Ponadto, drewniane nośniki wymagają użycia narzędzi przy montażu generując zagrożenie dla pracowników i zdecydowanie wydłużają czas budowania standu. Wszytko to ma bezpośrednie przełożenie na terminowe przygotowanie promocji dla klienta. Dlatego preferowanym nośnikiem z jakiego korzysta Raben jest plastikowa ćwierćpaleta CHEP. Palety wystawowe CHEP stanowią nawet 60% wolumenu nośników z jakich korzysta firma przy produkcji standów reklamowych.

Stale śledzimy trendy rynkowe i jesteśmy na bieżąco z nowościami technologicznymi. Inwestycje w prace badawcze oraz rozwój wspierają ofertę Grupy Raben podnosząc jej konkurencyjność. Bardzo cenimy sobie pracę z dostawcami, którzy uzupełniają naszą działalność i generują oszczędności nie tylko finansowe, ale też w czasie realizacji naszej usługi. Zamiana palety drewnianej ¼ na plastikową paletę CHEP to oszczędność czasu jaki musimy poświęcić na montaż standu. Aktualnie ćwierćpalety CHEP stanowią ponad 60% wolumenu nośników z jakimi mamy do czynienia podczas produkcji standów. W pierwszym kwartale 2018 roku zauważyliśmy wzrost wolumenu CHEP na poziomie 27% w stosunku do roku 2017 – Bardzo cieszy nas taki trend. Oznacza to, że łańcuch dostaw zaczyna mówić jednym głosem i idziemy w kierunku rozwiązań podnoszących efektywność mierzoną end-to-end - mówi Łukasz Dubina.

Optymalizacja jest metodą poszukiwania najlepszego rozwiązania. Takim właśnie rozwiązaniem w zakresie platform wystawowych jest korzystanie z niebieskiej palety CHEP. Plastikowa paleta stanowi jednocześnie trwały i stabilny nośnik transportowy jak również estetyczne rozwiązanie wystawowe na hali sklepowej. Jednak by tworzyć zrównoważony i trwały łańcuch dostaw, optymalizacji powinny podlegać wszystkie jego elementy, od hali produkcyjnej po komfort ostatecznego odbiorcy – kupującego. Ostatnia mila staje się, z punktu widzenia logistyki, coraz większym wyzwaniem. Uważa się, że jest to najbardziej kosztowny element w całym procesie logistycznym. Rozwiązania, które wspierają łańcuch dostaw w jego końcowym etapie są poszukiwane przez producentów i pożądane przez sieci handlowe. Nośniki wystawowe CHEP obniżają koszty, przyspieszają proces konfekcji towarów i wspierają działania sprzedażowe na terenie sklepu, co zauważają producenci w swoich statystykach.

Testujemy i wprowadzamy nowe rozwiązania aby oferować naszym klientom serwis najwyższej jakości. W firmie Raben z paletami ¼ CHEP pracujemy od 2011 roku. Użycie plastikowej palety eliminuje problemy generowane przez paletę jednorazową, dodatkowo zapewniając bezpieczeństwo ludziom i transportowanym produktom – podkreśla Łukasz Dubina.

Dzięki zastosowanym optymalizacjom i proklienckiemu podejściu, usługi firmy Raben zyskują na popularności w całej Europie. 

Daliśmy się poznać jako solidny partner biznesowy i specjalista w swojej dziedzinie. To jak pracujemy jest doceniane w całej Europie, dlatego otrzymujemy zapytania ofertowe z różnych rynków. Chcemy wyznaczać nowe kierunki i tworzyć trendy, nie jedynie za nimi podążać. To co oferujemy naszym klientom to łączenie usług dostępnych w portfolio Grupy Raben, tak aby korzystając z własnego potencjału zapewnić kompleksową obsługę: od magazynowania, przez co-manufacturing oraz co-packing po dystrybucję. A wszystko to ubieramy w nowe technologie. Tak będzie wyglądać przyszłość - mówi Łukasz Dubina.

CHEP dostarcza swoim partnerom rozwiązań wspierających ich działalność biznesową na wielu płaszczyznach. Plastikowa paleta ¼ to przykład rozwiązania podnoszącego efektywność nie tylko w sferze transportu i magazynowania, z czym zazwyczaj kojarzone są palety. Uwzględnienie palety CHEP na etapie projektowania ekspozytora to także zmniejszone użycie tektury, szybszy copacking i mniejszy wpływ na środowisko. Klienci mogą być pewni, że platforma będzie niezawodna i usprawni procesy całego łańcucha dostaw poczynając od produkcji standu aż po promocję w sklepie – mówi Kinga Di Salvo, Country General Manager CHEP Polska i kraje bałtyckie.

Powyższy artykuł powstał przy współpracy z firmą CHEP.

Firma CHEP, należąca do Brambles Ltd jest światowym liderem w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie wynajmu palet. Spółka założona w 1945 roku w Australii działa w ponad 60 krajach świata, świadcząc usługi firmom z sektora FMCG. CHEP Polska od 18 lat oferuje usługę wynajmu palet, opartą na współużytkowaniu palet przez wielu klientów. Usługa określana jako pooling jest rozwiązaniem dla firm, które borykaj się z problemami zawiązanymi z zarządzaniem paletami, chcą ograniczyć wydatki i poprawić działanie łańcucha dostaw.