Region Polska Centralna znalazł się na czwartym miejscu w rankingu Prologis Europe, tym samym miasto Łódź zyskało miano jednego z najlepszych rynków logistycznych w Europie. Lista powstała dzięki badaniu przeprowadzonemu na grupie 280 najemców firmy Prologis. Ankietowani pytani byli między innymi o infrastrukturę transportową, koszty działalności, bliskość centrów konsumpcji, otoczenie regulacyjne, a także o dostępność pracowników. Okazało się, że Łódź jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc dla całego segmentu transportowego.
Z marketingowego punktu widzenia, międzynarodowa nagroda przyznana przez organizatorów konkursu jest potwierdzeniem wielkiego potencjału Polski Centralnej. Jej rangę podnosi fakt, że o wyróżnieniach decydowali praktycy, czyli europejscy operatorzy logistyczni. Ankiety wypełniane były zatem przez ludzi, którzy na co dzień stoją za wielomilionowymi inwestycjami infrastrukturalnymi swoich firm.
Od upadku do rozkwitu
Utrata ważnych rynków zbytu w krajach byłego ZSRR spowodowała w latach 90. głęboką zapaść dominującego w regionie Polski Centralnej przemysłu włókienniczego. Konsekwencją było powstanie bezrobocia strukturalnego na poziomie niespotykanym na terenie całego kraju.
Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło. Region stał się miejscem powstawania kolejnych zakładów produkcyjnych oraz centrów naukowo-badawczych reprezentujących wiele różnych branż. Ten stopniowy, choć zdecydowany rozwój, pozwolił Łodzi osiągnąć pozycję europejskiego lidera w produkcji ceramiczno-budowlanej, AGD oraz medycznej i farmaceutycznej. Odrodził się również segment włókienniczy. Jednak, zamiast wytwarzania tanich, niskoprzetworzonych tkanin, przeznaczonych głównie na eksport, Polska Centralna stała się znaczącym w Europie centrum przemysłu kreatywnego — wzorniczego i modowego. Produkowana tam odzież i konfekcja reprezentuje marki uznane na całym świecie.
Idealne środowisko dla logistyki
Rozwój infrastruktury dla logistyki ułatwiło korzystne położenie Łodzi. Region znajduje się bowiem na przecięciu dwóch głównych korytarzy TEN-T, tworzących tzw. transeuropejską sieć transportową oraz biegnącego z Azji tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku.
Aglomeracja łódzka to również ponad milionowe skupisko ludzkie oraz ważny ośrodek akademicki. Kształci się tam obecnie ponad 120 tys. studentów, w tym na kierunkach związanych ze specjalizacją logistyczną. Baza naukowa, dostępność zarówno wysoko wykwalifikowanej kadry managerskiej, jak i pracowników operacyjnych oraz dogodne położenie, charakteryzujące się najniższą w Polsce średnią odległością dystrybucji (dla Strykowa to ok. 217 km), czynią z Łodzi prawdziwą gratkę dla dużych graczy z całego świata. Od kilkunastu lat region przyciąga nie tylko producentów, ale także operatorów logistycznych, którzy prowadzą swój biznes na ponad 1 mln m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. Okazuje się jednak, że taka baza może być niewystarczająca. W kilku ostatnich kwartałach region Polski Centralnej charakteryzował się największą dynamiką przyrostu metrażu magazynów, wyprzedzając pod tym względem nawet przodującą przez szereg poprzednich lat Warszawę. Na uwagę zasługuje również bardzo niski współczynnik pustostanów (ok. 3%).
Z Dalekiego Wschodu do Unii Europejskiej
Poza skrzyżowaniem autostrad i dróg ekspresowych infrastrukturę logistyczną w regionie uzupełniają 4 terminale kontenerowe (Łódź-Olechów, Kutno, Stryków i Karsznice), pełniące funkcję znajdującego się ponad 300 km od wybrzeża tzw. suchego portu. Taka infrastruktura umożliwia rozładunek kontenerów, obsługę celno-fiskalną oraz wykonywanie zleconych przez klienta usług dodanych (VAS), w skład których wchodzą m.in. tworzenie zestawów, czy etykietowanie. Sprzyja ona również dalszej dystrybucji towarów z Dalekiego Wschodu, niezależnie od faktu, czy przypłynęły one wcześniej do dowolnego europejskiego portu morskiego, czy też trafiły do Polski bezpośrednio z Chin pociągiem (kursującym regularnie na trasie Chengdu – Łódź). W tym ostatnim przypadku wykorzystanie kolei znacząco skraca czas tranzytu, co jest szczególnie ważne w przypadku transportu ładunków wrażliwych na długotrwały przewóz (np. artykułów spożywczych, czy elektroniki).
Współpraca gwarantem dalszego rozwoju
Przyznaję, że nie byłem zaskoczony wyróżnieniem przyznanym przez Prologis podczas targów Expo Real. Walory Polski Centralnej zostały dostrzeżone przez zarząd Grupy Raben już wiele lat temu. Zdecydowano wówczas o realizacji w okolicach Łodzi stałych inwestycji. Zaplanowano wtedy również rozwój własnej bazy magazynowej oraz floty transportowej.
Regionalny oddział firmy stanowią dziś trzy lokalizacje w Strykowie, tworzące jedno z największych centrów dystrybucyjnych spółki nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Raben związany jest z regionem również za pośrednictwem Klastra LODZistics. Inicjatywa ta powstała jako platforma współpracy firm oraz instytucji, działających w obszarze szeroko pojętej logistyki i transportu. Stowarzyszenie skupia się na pozycjonowaniu regionu łódzkiego jako kluczowego centrum logistycznego w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej, a także rozpowszechnianiu dobrych praktyk, m.in. w zakresie CSR.
LODZistics jest koordynatorem opracowanego w porozumieniu z podobnymi instytucjami z Belgii, Hiszpanii, Łotwy i Rumunii międzynarodowego projektu pod nazwą FoodNet. Projekt skierowany został do realizacji w ramach funduszów unijnych z programu Horyzont 2020. Było to możliwe dzięki uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej.
Przedsięwzięcie zakłada, że w ciągu 2 najbliższych lat utworzona zostanie europejska sieć klastrów współpracujących w zakresie innowacji, wprowadzania na rynek konkurencyjnych produktów, usług i technologii z zakresu żywności i eko-logistyki. Sieć wspierać będzie również zrzeszone w klastrach firmy w globalnej konkurencji. Przedsięwzięcie stawia na szeroko zakrojoną współpracę w celu poprawy procesów biznesowych, logistycznych oraz zachowań ekologicznych w łańcuchu dostaw klastrów żywnościowych i in.
Obecnie pod egidą klastra trwają prace nad utworzeniem w województwie łódzkim Rady ds. Logistyki. Organ, który skupiał będzie władze samorządowe wszystkich szczebli oraz przedstawicieli biznesu, pozwoli na koordynację działań interesariuszy. Taka współpraca bez wątpienia ułatwi Łodzi realizację ambicji pozostania główną lokalizacją magazynową i HUB-em logistycznym zarówno w skali kraju, jak i całej Europy Środkowo-Wschodniej.
Łukasz Michałowski
Regional Sales Supervisor
Raben Logistics Polska
Najnowsze newsy
2025.04.04
Grupa Raben na targach Transport Logistic 2025 w Monachium
2025.04.03
Grupa Raben publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju 2024
2025.03.28
Daj rzeczom drugie życie, a komuś szansę na lepsze jutro! - Raben Transport ponownie pomaga
2025.03.27
Raben Transport z tytułem Przewoźnik Roku 2024 przyznanym przez Żywiec Zdrój S.A.
2025.03.19
Raben Group i Mars: kolejny krok w strategicznej współpracy