Raben logo
Warehouse worker

Fresh Logistics Polska z Nagrodą Publiczności

2023.11.24
We wtorek 14 listopada 2023 roku podczas piątej edycji konferencji Kod Innowacji ogłoszono Liderów Innowacji 2023. Firma Fresh Logistics Polska została wyróżniona Nagrodą Publiczności za propagowanie logistyki bez papieru poprzez wdrożenie Modelu Paperless.

Tegoroczna edycja Kodu Innowacji odbywała się w trybie hybrydowym. Zarówno na miejscu, w hotelu Forum w Warszawie, jak i online wydarzenie śledziło ponad 1000 osób. W tym roku na laury zasłużyły projekty, które przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju,  wyznaczonych przez ONZ.

Firma Fresh Logistics Polska została tegorocznym laureatem Nagrody Publiczności za wdrożenie Modelu Paperless. Jest to projekt, który ogranicza obieg papierowych dokumentów. Przyczynia się tym samym do oszczędności nie tylko czasu i pieniędzy, ale co najważniejsze chroni środowisko.

Pilotażowe wdrożenie modelu Paperless GS1 pozwoliło skrócić obsługę przyjęć w dostawach do sieci Biedronka o 44% i obniżyło jej koszty po stronie detalisty o 38%. Wierzymy, że podobne i większe korzyści mogą osiągnąć wszystkie firmy, które zastosują nasz Model Paperless – komentuje dr inż. Elżbieta Hałas, członkini Zarządu GS1 Polska.

Fresh Logistics Polska jest operatorem logistycznym, który poza swoją podstawową działalnością, czyli transportem i magazynowaniem towarów świeżych, ogromną uwagę skupia na optymalizacji, poprzez standaryzację, całego łańcucha dostaw. Dzielenie się wiedzą i know-how jest wpisane w DNA firmy, dla której ciągłe doskonalenie procesów jest największym priorytetem.

Wdrażania standardów takich jak Model Paperless jest procesem powolnym, ale nieuniknionym, gdyż tylko powszechność ich stosowania na każdym etapie procesu przyniesie oczekiwane rezultaty. Efekty będą widoczne nie tylko dla samych uczestników danego łańcucha dostaw, ale w dłuższej perspektywie, także w ujęciu makroekonomicznym, poprawiając konkurencyjność całej gospodarki. – wyjaśnia Jarosław Gulowaty, Dyrektor Logistyki Kontraktowej, Fresh Logistics Polska oraz Przewodniczący Rady GS1 Polska.

Podczas wydarzenia odbyła się również dynamiczna dyskusja na temat roli danych w gospodarce cyrkularnej. Paweł Ciesielski z firmy Mass Loop prognozuje, że w ciągu kilku lat każdy konsument zostanie oceniony poprzez indywidualny "zielony scoring", otwierając tym samym drzwi do potencjalnych korzyści, takich jak niższe koszty kredytów czy ubezpieczeń. Katarzyna Ostojska z Grupy Raben wyraziła zdanie, że ten proces może potrwać dłużej, a pełne zbieranie i udostępnianie takich danych będzie możliwe w ciągu najbliższej dekady. Tym, z czym wszyscy paneliści się zgodzili, jest konieczność zastosowania standardów GS1, które są uniwersalne i znane na całym świecie.

Sam proces cyfryzacji jest nieuchronny, ale osiągnięcie naprawdę dużych korzyści w całym łańcuchu dostaw będzie zależało przede wszystkim od stopnia i tempa upowszechniania się modelu Paperless. Fresh Logistics Polska i GS1 Polska będą nadal wspierać wdrażanie rozwiązań cyfrowych poprzez angażowanie swoich zasobów w projekty zmierzające do odchodzenia od rozwiązań opartych o wymianę dokumentów papierowych.