Obecnie mamy do czynienia ze stale rosnącymi wymaganiami ze strony konsumentów. Wymusza to na producentach produktów spożywczych poszukiwania coraz to nowych rozwiązań, w tym także logistycznych, tak aby towar, który trafia na sklepową półkę był zawsze świeży i najwyższej jakości.
Z kolei firmy stają się coraz bardziej świadome, że tylko i wyłącznie poprzez wspólne działania oraz synergię każdy z uczestników łańcucha dostaw jest w stanie odnieść sukces. Synergia opiera się przede wszystkim na współpracy i kooperacji, a co najważniejsze możliwa jest poprzez wzajemne zaufanie. Dlatego właśnie, w dobie globalizacji, wysokiej konkurencji oraz ciągłego dążenia do optymalizacji kosztowej, coraz więcej producentów decyduje się na outsourcing usług logistycznych, a tym samym powierza swoje produkty w ręce innego podmiotu.
„Z farmy na widelec” – czyli w czym odciąży Cię operator logistyczny?
Powierzając swój towar w ręce operatora logistycznego producenci mogą skupić się na swojej kluczowej działalności. Nie muszą bezpośrednio nadzorować każdego etapu drogi produktu „z farmy na widelec”. To zadanie przejmuje właśnie firma logistyczna, która gwarantuje zapewnienie odpowiednich warunków transportowanych czy magazynowanych towarów. Ponadto, w branży spożywczej niezwykle istotne jest monitorowanie stanów magazynowych pod kątem numeru partii czy terminu przydatności do spożycia. Tutaj dostawca usług logistycznych stosuje nowoczesne systemy, które pozwalają śledzić zarówno stan magazynowy jak i przebieg procesu dostawy do klienta – dzięki temu całość procesu jest zoptymalizowana tak, by ograniczyć straty.
Temperatura pod kontrolą
Warunki termiczne, w jakich przebywają artykuły spożywcze, na każdym etapie swojej drogi - od producenta do konsumenta - muszą być zgodne z obowiązującymi w Polsce oraz krajach UE przepisami prawa żywnościowego. Temperatura towaru musi być stale monitorowana oraz audytowana, od chwili odbioru od klienta, poprzez cały okres składowania i transportowania, aż do drzwi odbiorcy. Kluczowe jest, aby ciąg chłodniczy nie został przerwany, ponieważ dopuszczalny okres magazynowania dla produktów spożywczych jest ograniczony. Szczególnie w przypadku świeżego mięsa czy ryb, charakteryzujących się bardzo krótkim terminem przydatności do spożycia przechowywanie i transport we właściwych warunkach termicznych jest kluczowy. W takim przypadku praktycznie każda nieprzyjęta dostawa nadaje się właściwie do utylizacji. Fresh Logistics Polska jest gwarantem bezpieczeństwa transportowego i magazynowego towarów, czego potwierdzeniem są uzyskane certyfikaty m.in. ISO czy OHSAS.
Optymalizacja i niższe koszty
Warto również nadmienić, iż klienci, którzy zdecydowali się skorzystać z usługi magazynowania towarów w naszych centrach logistycznych, nie narażają się na koszty związane np. z wahaniami sezonowymi. Oznacza to, że nie muszą utrzymywać swoich magazynów, które nie są w pełni wypełnione w okresach obniżonej sprzedaż danej grupy asortymentowej. A zatem nie ponosisz dodatkowych kosztów. To operator logistyczny, dzięki obsłudze różnych grup asortymentowych, które mają swoje szczyty sprzedaży w różnych okresach roku, wykorzystuje powierzchnie magazynowe w sposób optymalny.
Dzięki sieci oddziałów na terenie całej Polski oraz przynależności do European Food Network, Fresh Logistics Polska jest w stanie dostarczyć towar w każde miejsce Polski i Europy przy zachowaniu optymalnego poziomu kosztów. Producenci korzystając z naszej usługi dystrybucji krajowej lub międzynarodowej zwiększają tym samym swoją przewagę konkurencyjną, a ich towary mogą docierać do najdalszych lokalizacji.
Codzienna dostawa? – to nie problem!
Operator logistyczny jest również gwarantem elastyczności w zakresie wielkości przesyłek oraz częstotliwości dostaw do określonych punktów. Dzięki wspomnianej już sieci oddziałów oraz połączeniom drobnicowym Fresh Logistics Polska jest w stanie skonsolidować towary od kilku producentów, jadące do jednego punktu i dostarczać je nawet codziennie. Pozwala to przede wszystkim uprościć proces rozładunku, ograniczyć biurokrację oraz lepiej skoordynować pracę pracowników magazynowych.
Outsourcing usług logistycznych bez wątpienia przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów, zapewnienia wysokiej jakości produktów oraz lepszego funkcjonowania firmy, która oddając operacje logistyczne profesjonalistom może skupić się na swoich kluczowych kompetencjach. Ponadto, nie ma konieczności zatrudniania dodatkowego personelu czy inwestycji w specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania magazynem. Tym wszystkim zajmie się operator logistyczny. Rachunek zysków i strat jest zatem w tym przypadku banalnie prosty.
Najnowsze newsy
2025.04.04
Grupa Raben na targach Transport Logistic 2025 w Monachium
2025.04.03
Grupa Raben publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju 2024
2025.03.28
Daj rzeczom drugie życie, a komuś szansę na lepsze jutro! - Raben Transport ponownie pomaga
2025.03.27
Raben Transport z tytułem Przewoźnik Roku 2024 przyznanym przez Żywiec Zdrój S.A.
2025.03.19
Raben Group i Mars: kolejny krok w strategicznej współpracy