25 lat Grupy Raben w Polsce

Drukuj | Pobierz w PDF

Ewald Raben o historii Grupy Raben w Polsce

 

Jestem tylko jednym z zarządzających w długiej tradycji firmy Raben.

Gdy dziś myślę o początkach i historii Grupy Raben, czuję jeszcze większą odpowiedzialność za decyzje, które podejmuję. Ręczę za nie nie tylko swoim nazwiskiem, ale i opinią, reputacją trzech pokoleń mojej rodziny. Mam przeświadczenie, że jestem tylko jednym z zarządzających w długiej tradycji firmy Raben, ponieważ wierzę, że wiele jeszcze przed nami…

Historia naszego przedsiębiorstwa została zainicjowana przez mojego dziadka, który w 1931 roku otworzył firmę transportową. W latach sześćdziesiątych, gdy mój ojciec kierował już firmą, Grupa Raben zajmowała się transportem tekstyliów do i z Polski. W latach osiemdziesiątych pracowałem jako kierowca w rodzinnym przedsiębiorstwie i tak poznałem Polskę. Po przemianach w 1989 roku czułem, jaki potencjał drzemie w tym kraju. Dlatego w 1990 roku, jako student pierwszego roku na wydziale transportu, przyjechałem do kraju nad Wisłą, by otworzyć tu oddział firmy Raben. W głowie miałem wtedy mapę Polski z zaznaczonymi dwunastoma punktami, które stanowić miały oddziały ulokowane w różnych częściach kraju.

Nasza siedziba, mieszcząca się pierwotnie w Baranowie pod Poznaniem, stanowiła miejsce pracy dla 12 osób. Do dyspozycji mieliśmy jeden magazyn wynajmowany od Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu. W 1993 roku rozpoczęliśmy w Gądkach pod Poznaniem budowę pierwszego własnego magazynu.

Dziś punktów na mapie Polski jest niemal 50, a mapa Europy zawiera ich ponad 130. 4700 osób każdego dnia wypełnia wizję Grupy Raben, w myśl której chcemy osiągnąć pozycję lidera wszędzie, gdzie jesteśmy.

25 lat działalności na polskim rynku i 85 w Europie skłania do refleksji i wspomnień. Dziś wciąż są ze mną ludzie, którzy ćwierć wieku temu zaufali dwudziestodwuletniemu Holendrowi i uwierzyli, że uda mu się stworzyć międzynarodową firmę logistyczną. W ciągu kolejnych lat dołączyli do nas następni ludzie z pasją, którzy z ogromnym zaangażowaniem budują markę Raben. I to jest właśnie mój największy sukces.

 

 

Zapraszamy do lektury

Oddziały
Znajdź kontakt do naszych oddziałów
Newsletter