Nieodkryty wschód

Drukuj | Pobierz w PDF

Początek lat dziewięćdziesiątych to trudny okres, w którym większość byłych Republik Radzieckich znajdowała się w stanie zapaści spowodowanej zerwaniem tradycyjnych więzi gospodarczych. Wewnętrzne napięcia i konflikty nie sprzyjały rozwojowi w regionie. Znaczący udział w poprawie tej sytuacji odegrał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, z którego wsparcia skorzystały takie kraje jak np. Armenia, Gruzja, Kirgistan czy Uzbekistan.

Przebudowa gospodarki w kierunku systemu rynkowego, liczne prywatyzacje, reformy ekonomiczne,inwestycje państwowe oraz tworzenie korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej przyczyniły się do dynamicznego rozwoju ekonomicznego,czego przykładem może być Turkmenistan,który od 1998 roku systematycznie notuje wzrost gospodarczy. Lepsze wskaźniki są widoczne nawet w uważanym za najsłabiej rozwiniętym w regionie Tadżykistanie, który podejmuje liczne wysiłki mające na celu przyciągnięcie inwestycji zagranicznych.

Należy przyjąć, że cały wschodni region będzie się nadal systematycznie rozwijał. Poza eksploatacją surowców naturalnych wysoki procent produkcji skupia się w sektorze rolno-spożywczym, stąd też oprócz surowców energetycznych, wszelkiego rodzaju metali oraz wyrobów metalurgicznych, z tej części Azji eksportowane są również artykuły spożywcze i produkty naturalne jak bawełna czy drewno.W parze z rozwojem stoi zwiększające się zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju materiały budowlane, specjalistyczne maszyny, urządzenia oraz pojazdy.

Uznaniem cieszą się produkty chemiczne, zarówno te używane w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Widoczne jest zapotrzebowanie na farmaceutyki, gotowe przetwory spożywcze czy odzież. Hitem eksportowym może stać się dosłownie wszystko, czego przykładem jest polski kompot eksportowany do Mongolii. Rynki te są niesamowicie chłonne na wszelkiego rodzaju produkty z zachodu, które charakteryzują się lepszą jakością od tych wytwarzanych na miejscu.

Grupa Raben od wielu lat świadczy usługi transportowe do krajów poza unijnych takich, jak: Rosja, Turcja, Ukraina, Mołdawia czy Białoruś. Widząc potencjał, jaki drzemie w kierunkach wschodnich, naszą ofertę międzynarodowego transportu drogowego poszerzyliśmy o połączenia do Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji,Kazachstanu, Kirgistanu, Iraku, Mongolii,Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Raben Polska posiada w kraju sieć własnych agencji celnych. Zatrudniając doświadczony i wysoce wykwalifikowany zespół licencjonowanych agentów celnych przygotowujemy wszelkie niezbędne dokumenty oraz świadczymy usługi doradztwa w tym zakresie. Zachęcamy do wspólnego rozwoju.

03.12.2015
Bartłomiej Łapiński

Bartłomiej Łapiński

Business Development Manager

W branży logistycznej od 2006 roku. Zajmuje stanowisko Business Development Managera (kierunki wschodnie) w Centrali Raben Logistics Polska. Odpowiedzialny za rozwój połączeń transportowych z rynkami wschodnimi oraz Agencje Celne.

Zapraszamy do lektury

Pozostałe artykuły
2017
2016
2015
Newsletter