Inteligentna przyszłość zarządzania łańcuchem dostaw

Drukuj | Pobierz w PDF

Daniel Rösch, Dyrektor Zarządzający niemieckiej spółki Raben, mówi of siłach, które zmieniają oblicze łańcucha dostaw i wyjaśnia, dlaczego zapotrzebowanie na szybkość, dokładność i elastyczność na pewno wzrośnie.

Technologia zmienia oblicze łańcucha dostaw - inteligentne systemy w magazynach oraz rozwój zaawansowanego oprogramowania logistycznego skutkują oferowaniem bardziej wydajnych i dostosowanych usług. Łączność i zintegrowanie są teraz tak bardzo ze sobą związane, że często się przenikają - zadania, które kiedyś wymagały interwencji człowieka, obecnie są wykonywane automatycznie. Błąd ludzki jest eliminowany z systemu.

A wszystko podlega ciągłym zmianom - zmiana stała się wszechobecnym elementem operacji w łańcuchu dostaw, a ilość zewnętrznych czynników napędzających tę transformację stale rośnie i stają się one coraz bardziej skomplikowane. Dlatego właśnie konieczne jest bycie na bieżąco z tym, co dzieje się obecnie i co prawdopodobnie wydarzy się w przyszłości. Nigdy wcześniej rozpoczęcie przygotowań do tego, co wydarzy się w przyszłości nie było aż tak istotne.

Kluczową siłą stojącą za zmianą jest ekologia. Przybiera ona wiele form i wiele z tego, co jest omawiane w temacie ekologii i zrównoważonego rozwoju, jest wymagane przepisami prawa, zarówno krajowego, jaki i międzynarodowego. Przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń i zwiększanie limitów recyklingowych stały się nieuniknioną rzeczywistością, a wpływ i zasięg tych przepisów wzrasta. Prowadzenie działalności gospodarczej w sposób ekologiczny jest teraz koniecznością, ale przy odpowiednim planowaniu managerowie logistyki i magazynów są w stanie pozyskać zwrot z poczynionej inwestycji - wymaga to po prostu nowego sposobu myślenia.

 

Zgodność z prawem

Wszystko oczywiście zaczyna się od zgodności z przepisami prawa. Najlepszym sposobem, aby ją osiągnąć jest wdrożenie surowych standardów środowiskowych we wszystkich obszarach działalności. Jednak dla osiągnięcia i utrzymania wydajności energetycznej i limitów recyklingowych, przedsiębiorstwa muszą ustalić i utrzymywać wysokie cele wydajnościowe oraz systemy ich monitoringu. Mimo, że na początku może się to wydać kłopotliwe, mogą one przynieść duże oszczędności, które wpłyną na wynik finansowy poprzez obniżone rachunki za energię elektryczną i opłaty za gospodarkę odpadami.

Istotne jest również komunikowanie takiej polityki wszystkim zainteresowanym stronom, czyli klientom, podwykonawcom i pracownikom, oraz motywowanie ich do większego zaangażowania. I nie należy obawiać się komunikowania najlepszych praktyk - problem, którym się podzielimy nie jest już tak poważny.

Inny rodzaj rewolucji odbywa się za kulisami. Dane wykorzystywane są do coraz wydajniejsze pracy i są uwalniane z konkretnej fizycznej lokalizacji, takiej jak laptop lub serwer, trafiając do chmury. Poprzez przekazanie danych zarządzania flotą, informacji o logistyce transportu i administracji zamówieniami do chmury, możliwy jest dostęp, dzielenie się i łączenie tych inteligentnych zasobów na nowe i coraz bardziej wydajne sposoby.

 

W chmurach

Mark Hurd, CEO korporacji Oracle, przewiduje że do roku 2025 około 80 procent oprogramowania firmowego będzie działało w chmurze w porównaniu z 24 procentami obecnie. Co więcej, uważa on również, że do roku 2025 praktycznie wszystkie dane przedsiębiorstw będą przechowywane w chmurze. Ale nie chodzi tylko o to, jak i gdzie przechowywane są dane - ważne jest również jak dane są łączone ze sobą. Inwestycja w zaawansowaną integrację IT może zagwarantować punktualną i bezbłędną realizację zamówień oraz ich śledzenie przy jednoczesnej optymalizacji wykorzystania floty i magazynów. 

I nie tylko ty skorzystasz na takiej integracji danych. Twoje dane magazynowe, dawniej twoja wyłączna własność, coraz częściej są udostępniane klientom pomagając eliminować bariery partnerstwa, które kiedyś było wyraźnie określone. Jednak uwolnienie tych informacji w sprzyjającym środowisku pracy oszczędza czas, zwiększa możliwości reakcji oraz oferuje pewien poziom reakcyjnej i antycypacyjnej wiedzy, niedostępnej przy tradycyjnych podziałach. Wykorzystanie tego faktu przynosi korzyści obu stronom. Budowanie zaufania, które jest podstawą do dzielenia się danymi, powinno wynikać z dobrej współpracy. Łańcuch dostaw połączony z klientem powinien być sercem twoich operacji.

Zgadza się, że inwestycje w IT mogą wydawać się skomplikowane i problematyczne, ale mądrze wdrożony pakiet oprogramowania działającego w chmurze może poprawić wydajność biznesu i pomóc obniżyć koszty poprzez lepsze wykorzystanie zasobów. Konieczne jest jednak zapewnienie planowanej i właściwej ścieżki rozwoju. IT, jak każda inna część biznesu, znajduje się w stanie ciągłych zmian więc wybór właściwego dostawcy oprogramowania jest niezmiernie ważny. 

Istnieją szanse, że wielu z twoich klientów będzie operowało globalnie przy pomocy różnych produktów kierowanych do zróżnicowanych odbiorców poprzez różne kanały dystrybucji, co z kolei wymaga różnych struktur łańcucha dostaw. Żeby działało to jak należny, należny sprostać pewnej ilości wymagań.

 

Żywotność łańcucha dostaw

Pierwszym naturalnym problemem jest utrzymanie i poprawienie żywotności łańcucha dostaw. Pokazaliśmy już, że inwestycja w zintegrowane rozwiązania programistyczne i dzielenie się danymi może pomóc rozwiązać ten problem poprzez stworzenie responsywnej i otwartej wymiany informacji. Drugi problem jest trudniejszy do zdefiniowana, ale równie istotny - jakie są źródła ryzyka w łańcuchu dostaw? Istnieje wiele odpowiedzi na to pytanie, ale jedna wyróżnia się w szczególności - długość łańcucha dostaw, zarówno pod względem dystansu oraz czasu potrzebnego na dostawę.

Największy odsetek światowego transportu odbywa się drogą morską i właśnie tam wszystko zaczyna zwalniać. Obniżki stawek transportowych i ciągła nadpodaż spowodowały, że kontenerowce zaczęły oferować usługi transportu ładunków częściowych, czasami określanych jako "slow steaming". Poprzez wykorzystanie silnika statku poniżej pełnej mocy można zaoszczędzić znaczące ilości paliwa. Obniżenie obrotów silnika o zaledwie 10 procent obniża jego moc o 27 procent, co z kolei redukuje całkowitą energię konieczną do rejsu o 19 procent. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że do 50 procent kosztów operacyjnych statku to paliwo, łatwo zrozumieć, dlaczego "slow steaming" staje się tak popularny.

Jednak te oszczędności nie trafiają w pełni do klientów. Tak naprawdę, jeśli wliczymy amortyzację oraz zwiększone koszty ubezpieczenie konieczne do pokrycia wydłużonego czasu rejsu, twój ładunek może kosztować cię więcej niż przed rozpoczęciem operacji transportu częściowego. Ta nowa rzeczywistość w transporcie morskim rozpoczęła trend powrotu do krajów macierzystych dla niektórych producentów. Wiele firm nie widzi już sensu w produkcji na Dalekim Wschodzie i w Chinach i następnie w długim transporcie morskim produktów. Taka zmiana myślenia bez wątpienia wpłynie na lokalne usługi magazynowe, logistyczne i transportowe i dlatego ważne jest, aby prowadzić dialog z klientami tak, aby pozostać blisko tego co planują.

 

Marsz robotów

W magazynach też dzieją się ciekawe rzeczy - mechanizacja nabiera coraz większego tempa. Systemy "fulfilment" stają się coraz bardzie złożone i zaawansowane. Wykorzystanie robotów razem z systemami automatyzacji magazynów pomaga usprawnić procesy, które kiedyś wymagały wielkich nakładów pracy, były powolne oraz podatne na błędy ludzkie. Inwestycja w odpowiednio zaimplementowany taśmociąg lub systemy podajników zwiększy całkowitą wydajność magazynu i jego czas reakcji w porównaniu ze standardowymi metodami uzupełniania zapasów. W dłuższej perspektywie pozwoli to również na zaoszczędzenie pieniędzy.

Zapisy wszystkich tych działań naturalnie trafiają potem do systemów w back office poprzez sieci bezprzewodowe, skanery kodów kreskowych oraz etykiety RFID. Tam dane mogą zostać wykorzystane do zarządzania zamówieniami oraz lepszego wykorzystania powierzchni magazynowej, zamykając koło informacji tak, aby stworzyć samomonitorującą się, inteligentną i zintegrowaną sieć, działającą płynnie w tle operacji. Jest to serce nowoczesnej operacji magazynowej i logistycznej.

Obecne trendy sugerują co stanie się w najbliższej przyszłości w logistyce i branży magazynowania i jedna rzecz jest absolutnie pewna - będziemy świadkami coraz większej integracji oprogramowania i automatyzacji procesów. Szerokie zastosowanie autonomicznych robotów magazynowych stanie się rzeczywistością już w niedalekiej przyszłości, a pojazdy magazynowe bez kierowców będą następne, chociaż jeszcze trochę będziemy musieli poczekać na w pełni autonomiczne ciężarówki na drogach. Konwencja Wiedeńska wymaga, aby kierowcy w Europie cały czas mieli kontrolę nad swoimi pojazdami. To oczywiście może się zmienić i autonomiczne pojazdy coraz częściej trafiają na pierwsze strony gazet, chociaż często nie z tych powodów, dla których życzyliby sobie tego ich producenci.

 

Zwiększenie automatyzacji

Naturalną konsekwencją tego wszystkiego jest to, że zapotrzebowanie na ingerencję człowieka będzie coraz mniejsze, zwłaszcza w przypadku monotonnych zadań, co oczywiście doda operacjom więcej elastyczności. Redukcja zatrudnienia może być rzeczywiście dramatycznie wysoka, tak samo, jak konsekwencje jakiejkolwiek awarii systemu, jeśli nie będzie ludzi w odwodzie. To podkreśla dlaczego absolutnie konieczne jest partnerstwo ze sprawdzonym i niezawodnym specjalistami zajmującymi się technologią. Jeśli teraz nie stać cię na popełnianie błędów, tym bardziej nie będziesz mógł sobie na to pozwolić w przyszłości.

I wreszcie znaczenie aktów prawnych dotyczących środowiska będzie dalej rosło razem z presją na stawki za transport - cokolwiek przyniesie przyszłość, konkurencja będzie silniejsza, ale też bardzie uregulowana. Nie trzeba korzystać z kryształowej kuli, żeby wiedzieć, co się wydarzy. Jednak firmy, które nie boją się zmian i zwracają uwagę na nowe trendy będą niewątpliwie prosperować. One właśnie inwestują dzisiaj w bardziej inteligentną i bardzie responsywną przyszłość. To one tworzą partnerstwa z ekspertami technologicznymi i budują podstawy tego, co nadejdzie w przyszłości.

Szybkość, dokładność i elastyczność - trzy klucze do sukcesu w logistyce - na pewno będą jeszcze szybsze, bardzie dokładne i elastyczne. Jesteśmy gotowi na zmiany, które przyniesie przyszłość, pozwalające nam oferować jak najlepsze usługi dla naszych klientów. A ty?

21.02.2017
Daniel Rösch

Daniel Rösch

Managing Director

Raben Trans European Germany

Jest Dyrektorem Zarządzającym spółki Grupy Raben działającej w Niemczech.

Zapraszamy do lektury

Pozostałe artykuły
2017
2016
2015
Newsletter